15
Sierpnia
2019

Święta sierpniowe

Informujemy, że Muzeum Zamek w Oświęcimiu oraz Ratusz w dniu 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej) będą NIECZYNNE dla zwiedzających.

Jest to najstarsze święto maryjne w roku liturgicznym, obchodzone uroczyście w Kościele Wschodnim już w V wieku, a w kościele rzymskokatolickim od VII wieku. W tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia NMP wiąże się ze święceniem w kościele płodów rolnych, w podzięce za dobre zbiory, a także ziół. Stąd też dzień ten zwano kiedyś świętem Matki Boskiej Dożynkowej, a obecnie świętem Matki Boskiej Zielnej. Znane przysłowie mówi: Na Wniebowzięcie zakończone żęcie. Ludzie święcą bukiety złożone z ziół i kwiatów. Bukiety układane są z dziurawca, krwawnika, piołunu, mięty, kopytnika, macierzanki, wrotyczu, dodawano makówki, len, kłosy zboża. Uzupełniają je kwiaty ogrodowe – malwy, nagietki, mieczyki i inne. Powszechnie wierzono, że poświęcony bukiet zostawiony w obejściu domu chroni przed uderzeniem pioruna. Napar przygotowany ze święconego ziela lub dym pochodzący ze spalonych ziół zabezpieczał i leczył większość chorób ludzi i bydła. Ziarno wykruszone z kłosów wieńca dożynkowego dodawano do ziarna siewnego.

Do najstarszych kościołów w Oświęcimiu należy parafia rzymskokatolicka pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Fragment opracowania historii parafii – ks. Tomasz Chrzan

Historia parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu

Dokładna data powstania parafii w Oświęcimiu nie jest znana. Przypuszcza się, że pierwszy, zapewne drewniany kościół parafialny powstał na przełomie XII i XIII w. przy grodzie kasztelańskim, jakim wówczas był Oświęcim. Najazd tatarski w 1241 r. zniszczył osadę oraz kościół. Dokumenty kościelne potwierdzające wpłaty daniny kościelnej czyli świętopietrza z 1326 r. informują o funkcjonowaniu parafii i dekanatu oświęcimskiego w granicach diecezji krakowskiej. Te same źródła wymieniają imiona dwóch oświęcimskich plebanów: Nicolausa i Leonardusa, jednocześnie zarządzających parafią. Wspólnota liczyła wtedy ok. 2190 wiernych (….) 

Szczegółowy opis – https://parafiaoswiecim.pl/parafia/historia-parafii/

 

W dniu 16 sierpnia obchodzimy Dzień Patrona Miasta Oświęcim, św. Jana Bosko. 

W roku 2013 relikwie ks. Jana Bosko po raz trzeci przybyły do miasta Oświęcimia. Ta peregrynacja miała szczególne znaczenia dla historii miasta, ponieważ ks. Jan Bosko został ogłoszony Patronem Oświęcimia. Muzeum Zamek przygotowało wtedy specjalnie na tą okoliczność wystawę czasową pt. „Turyn – Oświęcim 1898 – Misjonarze Don Bosco”. Na ekspozycji prezentowana była historia Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, 100 letnia działalność zgromadzenia zajmującego się pracą apostolską i misyjną. Wystawa była wzbogacona o dokumenty, pamiątki, fotografie ze zbiorów archiwum salezjańskiego, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Historii Miasta Krakowa oraz prywatnych kolekcji.

Znalazł się na niej również dokument, który zatwierdza ŚWIĘTEGO JANA BOSKO, KAPŁANA, NA PATRONA U BOGA DLA MIASTA OŚWIĘCIM.

Program obchodów Patrona Miasta: https://oswiecim.pl/oswiecim-trzydniowe-swietowanie-malopolski-festiwal-jackowe-granie-i-swieto-patrona-oswiecimia-sw-jana-bosko/26736/