3
Września
2017

Święto Miasta Historycznie

Muzeum Zamek w Oświęcimiu wpisując się w rok Andrzeja Patrycego Nideckiego w ramach Święta Miasta Oświęcim w dniu 3 WRZEŚNIA – zaprasza na wydarzenie ŚWIĘTO MIASTA HISTORYCZNIE. W tym dniu zapraszamy do naszego Muzeum od godziny 11.00 – 18.00, przygotowaliśmy wiele atrakcji dla mieszkańców i gości odwiedzających miasto Oświęcim. Będzie można zwiedzić wystawy stałe i czasowe muzeum oraz wejść na wieżę zamkową. Wstęp wolny.

Program wydarzenia:

g. 12.00 – 15.00  RODZINNA ŚCIEŻKA HISTORYCZNA

Interaktywne, pełne zabawy warsztaty historyczne oraz gra wielkoformatowa „PSKÓW 1581” – którą uczestnicy będą musieli sami stworzyć. Warsztaty i gra poświęcone będą ostatniej wyprawie Stefana Batorego przeciw Iwanowi Groźnemu. Oblężenie Pskowa pozostaje jednym z najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych działań sztuki wojennej w polskiej historii. (Rozegranie gry 15.30 – 17.30). Zapraszamy do udziału dzieci z rodzicami, opiekunami i przyjaciółmi. Więcej informacji pod numerem telefonu 33 /842 44 27.

 g. 13.00 / 16.30  TEATR CIENI

„Jazda na Moskwę czyli spektakl o zdobyciu Inflant w trzech aktach”.

Spektakl nawiązywać będzie do utworu Jana Kochanowskiego, inspiracją przedstawienia są też trzy mowy gratulacyjne A.P. Nideckiego jak i listy Iwana Groźnego oraz Stefana Batorego. Widzowie będą świadkami dynamicznych scen walk i pojedynków przy muzyce na żywo. (Sala reprezentacyjna – dwa spektakle g.13.00  i 16.30).

g. 16.00  OTWARCIE WYSTAWY CZASOWEJ

„Andrzej Patrycy Nidecki – humanista, filolog, oświęcimianin”. Wystawa przygotowana przez pracowników muzeum poświęcona w całości osobie A. P. Nideckiego oraz epoce, w której żył i tworzył.

 ŚMH PLAKAT

 


 WYKŁADY HISTORYCZNE

W późniejszym okresie Muzeum zaplanowało także trzy panele wykładów historycznych, które odbędą się 21 września  o godzinie 10.00  w Muzeum Zamek.

Jako pierwszy wystąpi profesor zwyczajny Wacław Walecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wybitny historyk literatury staropolskiej, tematem jego wykładu będzie „Świat wokół Andrzeja Patrycego Nideckiego”.

W panelu wezmą udział również doktoranci z UJ w Krakowie;

Justyna Siwiec  –  „Andrzej Patrycy Nidecki jako renesansowy mówca”. Będzie to wystąpienie o mowach humanisty, na marginesie niedawnego wydania jego pism, które swego czasu doczekały się nawet komplementu od Kochanowskiego w postaci epigramatu.

Michał Gołębiowski –  Strategie retoryczne konstruowania obrazu doskonałej wspólnoty Kościoła w „De Ecclesia vera et falsa” Andrzeja Patrycego Nideckiego. Wykład omówi zagadnienie, jakich zabiegów apologetycznych używa Nidecki w tych fragmentach swojego traktatu, w których mowa o Kościele katolickim jako wspólnocie wiernie zachowującej cechy wspólnot pierwszych chrześcijan. Tak ujęty temat zawiera pewną część wspólną z tematem Justyny Siwiec, skupionym na problematyce społecznej.

Ostatnim wydarzeniem nawiązującym do czasów w których żył A. P. Nidecki będzie Larp Historyczny „Zjazd Alchemików”, który odbędzie się w dniu 22 września. (więcej informacji bliżej imprezy).