29
Sierpnia
2019

Święto Miasta Historycznie

3 września każdego roku obchodzimy Święto Miasta, dzień ustanowiony uchwałą Rady Miasta na pamiątkę daty 3 września 1291 roku – jednej z pierwszych dat związanych z Oświęcimiem już jako miastem.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu przyłączając się do miejskich  obchodów cyklicznie organizuje wydarzenie pod nazwą Święto Miasta Historycznie podczas którego  promuje historię i dziedzictwo miasta Oświęcimia. Tematem przewodnim tegorocznego Święta Miasta Historycznie będzie wybuch II wojny światowej oraz 73 pułk piechoty związany z miastem od 1926 roku.

Na wydarzenie składają się TRZY ODSŁONY: otwarcie wystawy czasowej „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”, Rodzinna Ścieżka Historyczna oraz Szkolna Ścieżka Historyczna.

ODSŁONA PIERWSZA  | Otwarcie wystawy | 29 sierpnia 2019 godzina 17.00

Wystawa czasowa pt. „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”, przedstawia początki okupacji i zmiany jakie nastąpiły w mieście w wyniku wybuchu II wojny światowej. Ważnym elementem ekspozycji jest historia 73 pułku piechoty związanego z miastem Oświęcimiem, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich już od 1926 roku.

W programie:

-Wykład –  „Pierwsze dni II wojny światowej w Oświęcimiu”, Wioletta Oleś,

-Grupa rekonstrukcyjna, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 pułku piechoty,

-Oprowadzanie kuratorskie po wystawie,

-Replika tankietki TKS (prezentacja na dziedzińcu zamkowym do 30 sierpnia).


 

DRUGA ODSŁONA  | Rodzinna Ścieżka Historyczna  | 30 sierpnia 2019 r.

Interaktywne i kreatywne warsztaty historyczne związane tematycznie z 73 pułkiem piechoty stacjonującym w oświęcimskich koszarach. Ścieżka skierowana jest do dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i opiekunami.

W programie:

– Warsztat (plecak żołnierza)

– Zwiedzanie wystawy „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”

– Wieża  – Punkt obserwacyjny

– Dziedziniec  zamkowy – Tankietka TKS

– Ratusz –  Wojskowa orkiestra 73 pułku piechoty

Tury w godzinach – 16.00 / 17.00 /18.00,

Koszt  –  10 zł od dziecka, opiekunowie wstęp wolny.

Zapisy przyjmuje sekretariat muzeum tel. 33/842 44 27.


 

TRZECIA ODSŁONA  | Szkolna Ścieżka Historyczna | 5 września 2019 r.

Interaktywna ścieżka historyczna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, grupy „zerowe” oraz uczniów szkół podstawowych, klasy 1-8.

Tematem ścieżki będzie 80 rocznica wybuchu II wojny światowej i historia 73 pułku piechoty, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich od 1926 roku.

Uczniowie wezmą udział w warsztatach twórczych z prezentacją multimedialną oraz oprowadzaniu po wystawie czasowej „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”. Dla uczestników przygotowane będą zadania do wykonania m.in. w wieży zamkowej, gdzie zlokalizowany zostanie punkt obserwacyjny. Kolejnym miejscem na trasie ścieżki będzie muzeum Ratusz, gdzie m.in. dowiedzą się jaką rolę pełni orkiestra wojskowa w armii.

Bezpłatne zgłoszenia grup przyjmuje sekretariat muzeum  – tel. 33 842 44 27.

Ilość grup ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń!!

Tury w godzinach: 8:45 / 9:30 / 10.15 / 11.00 / 11.45 / 12.30 

Czas trwania ścieżki: 1.5 – 2 godzin