21
Sierpień
2015

Święto Miasta historycznie

Muzeum Zamek w Oświęcimiu w ramach obchodów Święta Miasta zaprasza do udziału w dniu otwartym muzeum, na który zapraszamy  3 września (czwartek) od godziny 9.00 – 18.00.

Dzień otwarty to dwie odsłony – dla dzieci i młodzieży oraz dla mieszkańców i miłośników historii naszego miasta.

ODSŁONA PIERWSZA (g. 9.00 – 15.00)

Młodzież i dzieci zapraszamy do zabawy na ŚCIEŻCE HISTORYCZNEJ nawiązującej do najważniejszego momentu w  dziejach naszego miasta związanego z potwierdzeniem praw miejskich  w dniu 3 IX 1291 r. przez księcia cieszyńskiego Mieszka I.

W programie:

  • zwiedzanie wystawy czasowej „HISTORIA POLSKI WEDŁUG KOMIKSU”
  • spotkanie z archeologiem „W POSZUKIWANIU HALERZY”
  • malujemy MEGA komiks „JASZKO – STRAŻNIK OŚWIĘCIMSKIEJ WIEŻY”
  • z wizytą „W KRÓLEWSKIM MIEŚCIE OŚWIĘCIMIU”

ŚCIEŻKA HISTORYCZNA to godzinne spotkanie w murach zamkowych w którym będą mogły wziąć udział 3 klasy jednocześnie. Oferta skierowana jest do  przedszkoli  – „zerówka”, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Zgłoszenia przyjmuje sekretariat muzeum, ilość grup ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.     

Tel. 33 842 44 27

Na dzień otwarty muzeum, zapraszamy także osoby indywidualne pragnące wziąć udział w naszym wydarzeniu.

ODSŁONA DRUGA (g. 18.00)

11934497_916090818467377_6256787234903443858_oEtiuda historyczna „MISTRZ ŚWIĘTEJ SPRAWIEDLIWOŚCI” w wykonaniu Teatru Nomina Rosae. Akcja spektaklu dzieje się w 1315 r., w ponurym więzieniu, gdzie skazana na śmierć kobieta odbywa ostatnią rozmowę ze swoim katem – zwanym w średniowiecznym Oświęcimiu mistrzem świętej sprawiedliwości.

Scenariusz, reżyseria, kostiumy: Maria Molenda, występują Józef Więcławek, Aleksandra Powęzka.

Teatr Nomina Rosae

Teatr Nomina Rosae, przygotowuje i realizuje spektakle oraz widowiska oparte na arcydziełach polskiej literatury średniowiecza, renesansu i baroku, a także na dawnych tekstach literackich i poetyckich roztaczając przed widzami czar minionych epok. Jest to jedyny tego typu teatr w Polsce.

Teatr przygotowuje spektakle na zamówienie miast, muzeów i instytucji kulturalnych, nierzadko związane z ważnymi historycznymi rocznicami. Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 10 widowisk, które miały swoje premiery m.in. na zamku w Malborku, na zamku w Rynie (w trakcie Festiwalu Kultury Średniowiecznej), w Barbakanie w Krakowie, w muzeum w Lewoczy (Słowacja), a także w Starym Sączu (festiwal Muzyki Dawnej) i Krakowie (Festiwal „Na skrzyżowaniu kultur”). Współpracujemy z zespołami muzyki dawnej oraz baletem dworskim Sotto le Stelle, a także krakowską szkołą aktorską SPOT. Przygotowuje zarówno duże widowiska jak i kameralne inscenizacje.

  • Wykład – „WOKÓŁ POCZĄTKÓW MIASTA OŚWIĘCIMIA”

– prof. dr hab. Jerzy Sperka – dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

(ur. 1962) – profesor, dr hab., polski mediewista, pracownik naukowy, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W 1998 uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy Szafrańcowie. Kariera i awans w drugiej połowie XIV i w pierwszej połowie XV wieku. W 2007 habilitował się na podstawie rozprawy Otoczenie Władysława Opolczyka w latach 1370–1401. Studium o elicie władzy w relacjach z monarchą. Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego od 2012 roku. 5 lutego 2014 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył doktorowi habilitowanemu Jerzemu Sperce nominacje profesora belwederskiego.

http://historia.us.edu.pl/index.php?pokaz=showart&id=10

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

PLAKAT ŚM HISTORYCZNIE

Ponadto w tym dniu (3 września) zapraszamy na wystawę czasową „Historia Polski według komiksu” przygotowaną przez Wojtka Łowickiego i polskich rysowników. Wystawa czynna będzie od 1 – 15 września.

Historia  W KOMIKSIE