26
Kwietnia
2017

Teatr jarmarczny – przesłuchania

Jarmark Kasztelański to także spotkanie z historią skierowane do najmłodszych. Podczas ostatnich edycji jarmarku odbywały się konkursy plastyczne, muzyczno-wokalne, a tym razem Muzeum Zamek przygotowało konkurs teatralny „O sztukach wszelakich, teatr jarmarczny”.

Konkurs nawiązuje do teatrów popularnych w średniowieczu i renesansie. Scenki teatralne mają ukazać charakter wędrownych zespołów prezentujących widowiska na jarmarkach, w dworach i w zamkach, ku uciesze zgromadzonych.

Do konkursu zgłosiło się 9 grup, z przedszkoli miejskich oraz z Brzezinki, ze szkół podstawowych w Oświęcimiu, Grojcu, Jawiszowicach i w Brzeszczach.

26 kwietnia, w oświęcimskim zamku, odbyły się przesłuchania, jury w składzie; Izabela Żurek – Klub Oświęcimska Starówka, Maria Kwaśniak – instruktor teatralny, Rafał Sawicki – aktor Teatru Polskiego w Bielsku Białej, Monika Sitek – Muzeum Zamek, wyłoniło najlepszych.

Młodzi aktorzy zaprezentowali krótkie inscenizacje, przygotowane według scenariuszy autorstwa Kamili Drabek.

Prezentacje laureatów konkursu oraz wręczenie nagród odbędą się na Rynku Głównym 7 maja 2017 r. o godz.10.30 podczas trwania VIII Jarmarku Kasztelańskiego.

Reportaż z przesłuchań: portal – kulturalnypowiatpl

Zdjęcia z dnia przesłuchań grup teatralnych:

SP nr 1 w Oświęcimiu

Niepubliczne Przedszkole „Jedyneczka” w Oświęcimiu

Miejskie Przedszkole nr 14 w Oświęcimiu

Szkoła Podstawowa w Grojcu

Przedszkole Samorządowe w Brzezince

MP nr 16 w Oświęcimiu

ZSP nr 5 w Brzeszczach

ZSP nr 6 w Jawiszowicach

SP nr 9 w Oświęcimiu

W linku poniżej ciekawy materiał o jarmarcznym teatrze średniowiecznym:

http://cives.skarbykultury.pl/wiesci/o-jarmarcznym-teatrze-sredniowiecznym/