21
Marca
2019

Topienie Marzanny – zakończenie warsztatów

Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku, cała przyroda budzi się do życia, a srogie mrozy,  krótkie dni wreszcie odchodzą w zapomnienie. Muzeum Zamek w Oświęcimiu organizując zajęcia o zwyczajach i obrzędach stara się podtrzymywać ginące polskie tradycje, które towarzyszą nam od wieków, często nie znamy ich znaczenia i nieraz o nich zapominamy.

Dobiegły końca warsztaty wiosenne pt. „Marzanna i wielkanocne Pucheroki”. Zajęcia trwały przez dwa tygodnie, wzięło w nich udział prawie 300 dzieci, 8 grup ze szkół podstawowych i 7 grup przedszkolnych.

Dzięki zajęciom edukacyjnym w naszym muzeum na nowo odżyły zwyczaje: topienie Marzanny, chodzenie z gaikiem, krakowskie  Pucheroki.

Podsumowaniem warsztatów była akcja palenia i Topienia Marzanny, która odbyła się w pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019. Uczestnicy w wykonanych przez siebie czapkach Pucheroków oraz ze swoją kukłą Marzanny wyruszyli z zamku w barwnym korowodzie nad rzekę Sołę. Tam członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu pomogli spalić wszystkie Marzanny, a tylko jedną wybraną wrzucić do wody.

Długiemu korowodowi towarzyszyła Straż Miejska w Oświęcimiu, która zabezpieczała cały pochód.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za udział w zajęciach i zapraszamy za 2 lata na kolejne spotkanie z tradycją.