20
Kwiecień
2015

VI JARMARK KASZTELAŃSKI

LEGIONOWE CHWILE, PIŁSUDSKI W OŚWIĘCIMIU, 1915-2015

Jarmark Kasztelański to dwudniowe spotkanie z historią, które każdego roku przenosi nas do innej epoki, wydarzeń, jakie miały miejsce w zamku oświęcimskim lub były związane z naszym miastem.

Tegoroczny Jarmark przybliży nam czasy I wojny światowej, Legiony Polskie, oraz udział i zaangażowanie mieszkańców ziemi oświęcimskiej w walkę o niepodległość Polski.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele atrakcji m.in. wykład, spektakl, koncerty, pokaz filmowy, inscenizacje historyczne i rekonstrukcja bitwy. Nie zabraknie stoisk militarnych i z rękodziełem artystycznym, będą stoiska z jadłem i napitkiem oraz strefa zabaw i warsztatów dla najmłodszych.

            W ramach VI Jarmarku Kasztelańskiego w zamku będzie można zwiedzić wystawę czasową „Legionowe Chwile. Setna rocznica wizyty Józefa Piłsudskiego w Oświęcimiu”, która została otwarta w rocznicę tego wydarzenia, 7 lutego 2015 r.  Niewątpliwie wielką atrakcją tej wystawy jest rekonstrukcja okopu z ziemianką z okresu I wojny światowej.


W sobotę 9 MAJA zapraszamy do Zamku, gdzie od (g.15.00-19.00) będzie można zwiedzać wystawę czasową „Legionowe Chwile”. W tym samym czasie zachęcamy do udziału w złożeniu kwiatów na grobach legionistów na cmentarzu parafialnym. Następnie o (g. 16.00) w zamku odbędzie się wykład dr hab. Dariusza Nawrota pt. „Czyn legionowy na zachodnich rubieżach Galicji – 1914-1915”, po którym nastąpi miniatura historyczno teatralna „ONI POLSKĘ WYŚNILI” –  w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Bielsku Białej: Sławomir Miska, Tomasz Lorek, Michał Czaderna.

Scenariusz i opracowanie teatralne: Marta i Rafał Sawiccy, Sławomir Miska. Koncepcja muzyczna: Tomasz Lorek. Charakteryzacja: Maria Dyczek.

Uwieńczeniem wieczoru będzie pieśń „Pod Broń”, którą wykona chór salezjański Auxilium. Pieśń tą odśpiewano właśnie 100 lat temu dla Józefa Piłsudskiego podczas jego wizyty w Oświęcimiu.

            Niedziela 10 MAJA – Rynek Główny (g. 10.00 – 18.00) to dzień jarmarku, zabaw, koncertów i smakowania pysznej grochówki wojskowej. Tradycyjnie będzie można wybić okolicznościową monetę, a także otrzymać ulotkę z Drukarni Polowej opisującą historię wydarzeń Wielkiej Wojny i wizytę Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. Zapraszamy na koncert finalistów konkursu „Hej hej Ułani” (g. 10.30) w wykonaniu uczniów szkół podstawowych i przedszkoli oraz wręczenie nagród, a w (g. 10.00-14.00) będzie można wziąć udział w Grze Ulicznej przygotowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej.

OFICJALNE OTWARCIE JARMARKU rozpoczniemy na Placu T.Kościuszki (g. 12.00) gdzie złożymy kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza (g. 12.15), następnie odbędzie się przemarsz Grup Rekonstrukcji Historycznej ulicami starego miasta (Plac T.Kościuszki, ulica A.Mickiewicza, Rynek Gł.) tam na scenie odbędzie się Inscenizacja historyczna – Powitanie Józefa Piłsudskiego w Oświęcimiu w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Bielsku Białej.

Kolejny punkt programu (g. 14.00) to koncert BIG BANDU DOBCZYCE, oraz wręczenie nagród zwycięzcom Gry Miejskiej (g. 15.00)

DSC_9122

Warto odwiedzić w tym dniu Bulwary nad Sołą gdzie od (g.10.00-18.00) rozbite będzie obozowisko Grup Rekonstrukcji Historycznej, a punktem głównym będzie BITWA (g. 15.30) – potyczka żołnierzy legionowych polskich, armii CK, oddziałów niemieckich i rosyjskich czyli trochę pirotechniki, wystrzały armatnie i konie! Nad żołnierzami będzie czuwał Punkt Sanitariuszek gotowych do opieki. A to wszystko za sprawą GRH Powstaniec Śląski wraz z innymi grupami.

DSC06491

Jarmark zakończymy o (g. 17.00) Pokazem Filmu Niemego z 1918 r. „Charlie Żołnierzem”, w roli głównej Charlie Chaplin z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu CZERWIE.

Charlie Żołnierzem

            Oczywiście zapraszamy do Muzeum Zamek gdzie przez cały czas trwania VI Jarmarku Kasztelańskiego będzie można zwiedzać ekspozycje muzealne i wieżę zamkową.

Podczas Jarmarku prezentować się będą twórcy działający w Oświęcimiu: RSTK Grupa na Zamku, oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury „Art Oświęcim”.

Patronat nad VI Jarmarkiem Kasztelańskim objął Prezydent Miasta, Janusz Chwierut. Przy organizacji Jarmarku współpracują z Muzeum Zamek; Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej i Klub Oświęcimska Starówka, PEC Oświęcim, OTBS, OMAG. Patronat medialny objęli; Głos Ziemi Oświęcimskiej, Fakty Oświęcim, Gazeta Krakowska, TVP Kraków.

 

logo_uproszczone_PWiK_RGB mały

 

1007079-logo logo_rss (1)w227436

g1609dFakty_Logo_przezroczysteLOGO - gazeta krakowskaKraków

 

 

  Szczegółowy program będzie rozdawany podczas trwania Jarmarku.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU, DO ZABAWY I POZNANIA WYDARZEŃ Z HISTORII NASZEGO MIASTA!!!


Jarmark to także miejsce zabaw i warsztatów dla dzieci. Najmłodszych zapraszamy na stoisko promocyjne Muzeum Zamek pełne ciekawych gadżetów i pamiątek patriotycznych, prowadzone będą także warsztaty plastyczne. Będą też bańki mydlane, balonowe zoo i malowanie twarzy (animatorzy z Fun Makers).

Jedną z atrakcji będzie grupa animatorów historycznych „LEGIONIŚCI NA PRZEPUSTCE”. (Wydawnictwo Alter)

Dzięki rekonstruktorom i ich wyposażeniu (mundury, broń, przedmioty codziennego użytku) przedstawimy na żywo historię Wielkiej Wojny i udziału w niej Polaków. Prowadzone będą pokazy umundurowania i wyposażenia z możliwością przymierzenia strojów.

Zagrać będzie można w grę planszową o Legionistach Piłsudskiego „Przepustka”, jak i w inne gry historyczne, a w wyznaczonych godzinach prowadzone będą turnieje gier z nagrodami.


„HEJ HEJ UŁANI”

Zapraszamy do udziału w konkursie pieśni patriotycznej „HEJ HEJ UŁANI”. Organizator Muzeum Zamek oraz Oświęcimski Klub Starówka.

Konkurs ma na celu popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, a w szczególności: zainteresowanie  dziedzictwem kulturowym, pieśnią, tradycją i obyczajami, uświadomienie i  rozumienie roli wartości narodowo – patriotycznych w życiu człowieka.

Konkurs adresowany jest do różnych grup wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe: klasy 1- 6.

W konkursie mogą wziąć udział: zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne i chóry.

Koncert laureatów pieśni patriotycznej odbędzie się  na Rynku Głównym miasta  10 maja 2015 r. godz.10.30; podczas trwania VI Jarmarku Kasztelańskiego.

Więcej informacji w regulaminie: REGULAMIN KONKURSU


GRA ULICZNA  – „ŚLADAMI  ODKRYWCÓW STAREGO MIASTA”

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej przygotowało grę uliczną ze znajomości zabytków i historii miasta Oświęcimia. Rozpoczęcie Gry ulicznej 10 maja,  godz. 10:30 (Rynek Główny)

Uczestnicy Gry rozwiązując zadania poznawać będą historię swojego miasta, muszą wykazać się pomysłowością i zaradnością w docieraniu do informacji.

Uczestnicy muszą wykonać wszystkie zadania, polegające na wędrówce kierując się informacjami zawartymi we wskazówkach. Przy każdym zadaniu poprzez wskazówkę trzeba rozwiązać hasło, z którego należy przenieść zaznaczone litery do diagramu hasła końcowego. Hasło końcowe jest rozwiązaniem Gry ulicznej – questu. W Grze ulicznej mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Dopuszcza się wykonanie Gry drużynowo.

Więcej informacji w regulaminie: REGULAMIN 2015r.


Nota z historii:

16 sierpnia 1914 r. postanowiono utworzyć wojsko polskie – POLSKIE LEGIONY. Idea ta pobudziła mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z niebywałym zapałem stanęli na wezwanie narodu.

31 sierpnia 1914 r. utworzono w Oświęcimiu Powiatowy Komitet Narodowy, którego przewodniczącym został burmistrz Roman Mayzel. We wszystkich gminach utworzono Komitety miejscowe. Wydano odezwy o uiszczanie podatku narodowego. Tym sposobem wszystkie odziały PKN z terenu ziemi oświęcimskiej zebrały razem 37.780 tysięcy koron i 78 halerzy, które zostały wpłacone na rzecz Skarbu Narodowego.

…W Oświęcimiu poruszyły się rzesze, aby całe setki wszystkich stanów i zawodów zwrócić w stronę wielkiej idei Legionów Polskich i rozpłomienić serca świętym ogniem ofiarnej miłości Ojczyzny… („Nowa REFORMA” z 1915 r.)

  • W szeregach Legionów Polskich z terenu powiatu oświęcimskiego znalazło się 649 osób, w tym z drużyny Sokoła z Oświęcimia 97, z drużyny z Brzeszcz 78 osób, z drużyny STRZELCA – 37 osób.
  • Oprócz tego powiat oświęcimski zebrał na umundurowanie, wyżywienie i wyekwipowanie żołnierzy 10 tysięcy 439 koron i 92 halerze.

7 lutego 1915 r. Oświęcim miał to szczęście, że gościł w swych murach brygadiera Piłsudskiego, który przybył do naszego miasta w asyście kilkudziesięciu oficerów. Bohatera walk o niepodległość powitał miejscowy chór wojenną pieśnią POD BROŃ, której muzykę napisał Aleksander Orłowski.