6|7
Maja
2017

VIII Jarmark Kasztelański program

ROK 1177 –  KASZTELANIA OŚWIĘCIMSKA NA KARTACH HISTORII.

6|7 Maja 2017

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na VIII Jarmark Kasztelański w duchu średniowiecza.

Podczas tegorocznego jarmarku pragniemy odkryć kolejną kartę historii naszego miasta, związaną z wydarzeniami, które miały miejsce ponad osiem wieków temu. Oświęcim to miasto o bogatej historii oraz wielkich i pięknych tradycjach. Jednak początki powstawania grodu, osady są owiane rąbkiem tajemnicy, skrywanej przez historię. Mamy nadzieję, że uda nam się ją odkryć i przybliżyć mieszkańcom i uczestnikom jarmarku.

Jarmark Kasztelański jest dużym wydarzeniem historycznym, które rozgrywa się w 3 miejscach w przestrzeni starego miasta: Zamek, Rynek Głównym, Bulwary nad Sołą.

PROGRAM JARMARKU

6 maja – SOBOTA  / RYNEK GŁÓWNY / 

g.18.30 – WALKI TURNIEJOWE O SREBRNĄ RÓŻĘ  w kategorii półtora ręcznego miecza, oraz FireShow.

 

7 maja – NIEDZIELA  / RYNEK GŁÓWNY /  g.10.00 – 18.00 

g.10.00 – rozpoczęcie jarmarku

g.10.00 – rozpoczęcie GRY MIEJSKIEJ – quest „Wyprawa odkrywców po Starym Mieście” (wręczenie nagród g. 13.45, scena)

g.10.30 – prezentacje laureatów konkursu dla dzieci „O sztukach wszelakich-teatr jarmarczny”, wręczenie nagród zwycięzcom (scena)

g.12.00 przemarsz rekonstruktorów (plac T. Kościuszki do Rynku)

g.12.30 – inscenizacja historyczna „KASZTELANIA  OŚWIĘCIMSKA na kartach historii” (scena)

g.13.00 – pokaz ptaków drapieżnych (scena)

g.14.00koncert  zespołu STOUT (scena)

Warsztaty rzemieślnicze

Witraże, Alchemik, Pszczelarz, Kowal, Garncarz, Czerpalnia papieru, Mincerz, Kat, Młyno-piekarnia, Powroźnik.

Stoiska z rękodziełem artystycznym, Eko produkty, Kramy z jadłem i napitkiem.

Średniowieczny plac zabaw dla dzieci

Wielka gra planszowa „Najazd Mongołów”, Zamek do burzenia, Karmienie smoka, Puzzle, Średniowieczna Karuzela.

/ BULWARY NAD SOŁĄ /

Obozowisko rycerskie grupy LEO CORDE, GRH MILITES

g.14.00 – 17.00 – średniowieczne stanowiska animacyjne:

Przygoda z żebrakiem, Strzelanie z łuku, Rycerskie memory, W rycerskich podskokach, Rycerski pojedynek, Namiot wiedzy, Przymierzalnia strojów.

g.15.00 WIELKI TURNIEJ RYCERSKI  NA  MIECZ I TARCZE

g.16.30 – pokaz artyleryjski

g.17.00 – najazd na kopie – pokaz konny

/ MUZEUM ZAMEK /

10.00 – 18.00  Zwiedzanie indywidualne ekspozycji stałych muzeum, wystawy czasowej „Na bursztynowym szlaku” oraz wieży zamkowej.

Zwiedzanie z przewodnikiem w określonych godzinach (g.10.30,  g.14.00).

Kącik gier historycznych – Oświęcimski Klub Fantastyki (działający przy OCK) podziemia zamku (była kawiarnia).


LEO CORDE _

Odtworzeniem średniowiecznego klimatu, kultury życia codziennego, rzemieślniczych warsztatów oraz średniowiecznych stanowisk animacyjnych podczas VIII Jarmarku Kasztelańskiego zajmą się członkowie Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE.

Grupa specjalizuje się w turniejach i walkach rycerskich, lśniące zbroje, szczęk oręża będziemy mogli zobaczyć już w sobotę 6 maja na Rynku Głównym w czasie Walk Turniejowych o Srebrną Różę. To niezwykłe widowisko ognia stali i muzyki. Walki nie są w żaden sposób udawane, zawodnicy ścierają się ze sobą w formule full-contact. W szranki staną zaproszeni przez LEO CORDE najlepsi zawodnicy polskiego rycerstwa, zdobywcy licznych nagród turniejowych w kraju i za granicą. Nad pojedynkami czuwać będą sędziowie biorący udział przy wielkich imprezach świata rycerskiego jak Bitwa Narodów czy w prestiżowych grunwaldzkich turniejach. Na koniec potyczek odbędzie się fireshow. 7 maja w niedzielę na Bulwarach, oprócz wielu innych atrakcji odbędzie się Wielki turniej rycerski na miecz i tarcze.


Pokazy Historyczne

Grupa odtwórców rzemiosła dawnego i zabaw historycznych – Pokazy Historyczne, będzie jedną z wielu atrakcji dla najmłodszych podczas VIII Jarmarku Kasztelańskiego. Na Rynku Głównym miasta spotkacie ich w przestrzeni gier i zabaw średniowiecznych gdzie będzie można zagrać w wielką grę planszową „Najazd Mongołów”, będzie możliwość zburzenia zamku czy nakarmienie smoka oraz będziemy mogli przejechać się średniowieczną karuzelą.

Na stanowiskach rzemiosła dawnego, grupa zaprasza do młyno-piekarni gdzie każdy z chętnych będzie mógł zmielić ziarno na mąkę, przygotować ciasto i upiec podpłomyki. Nie zabraknie stanowiska kata i powroźnika.


STOUT zespół

Podczas VIII Jarmarku Kasztelańskiego wystąpi dla nas w koncercie zespół muzyki dawnej STOUT. Będziemy ich mogli usłyszeć również podczas trwania jarmarku, w trakcie walk i pojedynków rycerskich oraz w czasie przemarszu ulicami miasta.


teatr-maski

Na scenie wystąpią dla nas również zwycięzcy konkursu teatralnego „O sztukach wszelakich, teatr jarmarczny”. Młodzi aktorzy ze szkół i przedszkoli, zaprezentują krótkie scenki, które będą miały charakter jarmarcznych teatrów popularnych w średniowieczu, a opowiedzą o oświęcimskim kasztelanie, turniejach, pasowaniu na rycerza czy balu i zrękowinach.


Stare Miasto Oświęcim

Starszych uczestników jarmarku zapraszamy do udziału w GRZE MIEJSKIEJ–quest „Wyprawa odkrywców po Starym Mieście”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej (Rynek Gł). Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody. REGULAMIN Gry miejskiej 2017


dziedziniec zamkowy

W niedzielę 7 maja zapraszamy także do Muzeum Zamek gdzie każdy będzie mógł zwiedzić indywidualnie wystawy stałe i czasowe, czy wejść na wieżę zamkową (zwiedzanie z przewodnikiem o g. 10.30, 14.00) A także zagrać w gry historyczne, przygotowane przez Oświęcimski Klub Fantastyki – (działający przy OCK) podziemia zamku (była kawiarnia).

Z A P R A S Z A M Y      S E R D E C Z N I E