6|7
Maja
2017

VIII Jarmark Kasztelański

ROK 1177 – KASZTELANIA OŚWIĘCIMSKA NA KARTACH HISTORII.

6|7 Maja 2017

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na VIII Jarmark Kasztelański w duchu średniowiecza.

Podczas tegorocznego jarmarku pragniemy odkryć kolejną kartę historii naszego miasta, związaną z wydarzeniami, które miały miejsce ponad osiem wieków temu.

Oświęcim to miasto o bogatej historii oraz wielkich i pięknych tradycjach. Jednak początki powstawania grodu, osady są owiane rąbkiem tajemnicy, skrywanej przez historię.

Pierwsze źródłowe zapiski dotyczące nazwy Oświęcimia, sięgają roku 1177, (niektóre dokumenty wymieniają  rok 1179), w związku z darowizną grodów w Bytomiu i Oświęcimiu dokonaną przez księcia krakowskiego Kazimierza Sprawiedliwego na rzecz Mieszka Plątonogiego, księcia raciborskiego. O fakcie tym wspomina współczesny wydarzeniu kronikarz Wincenty Kadłubek (nie wymieniając nazwy przekazanych grodów), natomiast XIII-wieczna Kronika Wielkopolska, podaje konkretne nazwy, w tym nazwę Oświęcim. Konsekwencją tych wydarzeń było wyłączenie kasztelani oświęcimskiej spod jurysdykcji krakowskiej i przekazanie jej we władanie książąt opolsko – raciborskich. Od tej pory Oświęcim wszedł na arenę historyczną i połączył swoje losy na ponad 270 lat z dziejami Górnego Śląska.

Jarmark Kasztelański jest dużym wydarzeniem historycznym, który rozgrywa się w 3 miejscach w przestrzeni starego miasta: Muzeum Zamek, Bulwary nad Sołą oraz Rynek Główny.

W pierwszym dniu wydarzenia (6 maja – sobota, Rynek Główny) zaplanowano Walki turniejowe o Srebrną Różę na półtora ręczne miecze i pokaz Fireshow.

Drugi dzień (7 maja – niedziela, Rynek Główny, Bulwary nad Sołą, Zamek) to czas średniowiecznych zabaw, koncertów, konkursów, inscenizacji i turniejów w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, jarmarczne kramy i stoiska rzemiosła dawnego. 

Wśród rycerstwa na Bulwarach, będzie obozować grupa rekonstrukcji historycznej MILITES działająca przy naszym muzeum.

W zamku natomiast będą udostępnione do zwiedzania wszystkie ekspozycje muzealne, wystawa czasowa „Na bursztynowym szlaku” oraz wieża zamkowa. 

Zapraszamy, wkrótce więcej informacji.