07
Marca
2019

W zamku i na rynku – otwarcie wystawy

Nowo otwartą wystawę rekonstrukcji strojów „W ZAMKU I NA RYNKU. Dawne ubiory mieszkańców Oświęcimia” będziemy mogli oglądać do 19 maja 2019 r.

Aranżacja i oprawa merytoryczna została przygotowana przez autorkę kolekcji Justynę Sepiał-Rychlik z pracowni Mme Chantberry  – Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne.

Ekspozycja jest pierwszą odsłoną tegorocznego X Jarmarku Kasztelańskiego – wpisuje się bowiem w jego tematykę czyli „Podróż przez wieki”. Dzięki tej wystawie możemy podziwiać piękno i różnorodność materiałów, ozdób, dodatków oraz kunszt wykonania strojów na przestrzeni wieków. Dzięki specjalnym manekinom możliwe jest pokazanie nie tylko ubioru, ale całej postaci w naturalnej pozie, co wraz z rekwizytami pozwala uzyskać wrażenie sceny zatrzymanej w czasie.

(…) Mimo, że Oświęcim nie był ważnym politycznie i gospodarczo miastem odbywały się tu istotne wydarzenia – witano zdążające do Krakowa królowe: Bonę Sforza i Elżbietę Habsburżankę, tu pożegnał się z Polską Władysław Jagiellończyk. Takie wydarzenia dawały okazję do obserwacji „wielkiej mody” (…)