10-14
Lipca
2017

Wakacje na zamku

W Muzeum Zamek rozpoczęły się wakacyjne zajęcia edukacyjne „Letnia przygoda z Historią”. Prowadzone będą do piątku 14 lipca przez grupę rekonstruktorów historycznych „Pokazy Historyczne pl”. Każdego dnia rekonstruktorzy będą poruszać inny temat nawiązujący do czasów średniowiecza; dawne obyczaje, kulturę, stroje, uzbrojenie oraz warunki życia w dawnych wiekach.

Tematem pierwszego dnia był pokaz historyczny o początkach państwa polskiego połączony z walkami, strzelaniem z łuku, odbyły się także zabawy historyczne (m.in. walka na bezpieczne miecze, karmienie smoka, chodzenie na szczudłach).

Drugi dzień zajęć  to opowieść o rycerzach spod Grunwaldu. Odbył się pokaz edukacyjny o rycerzach z czasów bitwy pod Grunwaldem, prezentacja uzbrojenia, prezentacja multimedialna z inscenizacji bitwy, nie zabrakło zabaw plebejskich m.in. narty Bolka, które  wzbudziły wiele radości.

Trzeci dzień wakacyjnych warsztatów to spotkanie z mincerzem – dowiedzieliśmy się o formach płacenia w średniowieczu, odbył się pokaz bicia monet, każdy z uczestników wybił sam dla siebie monetę i spróbował także zaprojektować własną. Nie mogło zabraknąć zabaw plebejskich i nauki fechtunku.

Czwarte spotkanie wakacyjne na zamku. Dzisiaj uczestnicy zajęć poznawali dawne rzemiosło – warsztat skryby czyli średniowieczne pismo, zobaczyli „machinę” powroźnika, dzięki której mogli wyplatać  sznury, nie zabrakło też czerpalni papieru.

Ostatni dzień Letniej przygody z Historią, przebiegł na drużynowych konkurencjach zręcznościowych, plebejskich zabawach i testach z wiedzy zdobytej podczas zajęć wakacyjnych w zamku. Uczestnicy byli wspaniali, dziękujemy za udział i zapraszamy znowu do muzeum.