04
Marzec
2013

„Wiosenne WICIE palmy” – warsztaty

ChomikImageW polskiej tradycji jest wiele zwyczajów i obrzędów, które towarzyszą nam od wieków. Niektóre jeszcze praktykujemy, a o innych już się nie pamięta.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu stara się podtrzymać ginącą tradycję proponując dzieciom uczestnictwo w wiosennych zajęciach edukacyjnych i warsztatach plastycznych. Tym razem zapoznamy dzieci z polskimi zwyczajami wicia palmy wielkanocnej. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany  w Polsce od średniowiecza. Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach oraz w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Rabce. W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania.

Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy będą wykonywać własną palmę kurpiowską.

W Lipnicy i w Rabce rokrocznie odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. W roku 2012 I miejsce zdobyła palma w Lipnicy Murowanej licząca 32 metry i 65 cm wykonana przez Zbigniewa Urbańskiego. Jednak największą palmę wykonano w 2008 roku, miała długość 33,39 m.

Dodatkową atrakcją zajęć będzie uwicie jak najwyższej Zamkowej Palmy. Wszystkie grupy podczas zajęć będą ozdabiać kwiatami naszą palmę aby była równie wysoka.

Warsztaty odbywać się będą od 11  – 22 marca 2013 r. a skierowane są do uczniów klas III – V szkół podstawowych.

Informacje dotyczące zgłoszeń i realizacji warsztatów zostaną przesłane do szkół miejskich oraz z powiatu oświęcimskiego po 18.02.2013 r.

Więcej informacji Muzeum Zamek w Oświęcimiu (33 842 44 27)