Grudnia

Wisiał pająk u powały – warsztaty

Pająk to jedna z piękniejszych przestrzennych dekoracji ludowych, zawieszana pod sufitem na stropowej belce z okazji świąt Bożego Narodzenia, świąt Wielkanocnych, wesel czy chrzcin. Ozdoby te były popularne w całej Polsce, ale w zależności od regionu przybierały różne formy i kształty: kuliste, krystaliczne, żyrandolowe na obręczy, promieniste czy tarczowe oraz wykonywane były z różnych materiałów: źdźbeł słomy żytniej lub owsianej, nici, pasków płótna, włóczki, grochu, fasoli, piór i barwnej bibuły.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza dzieci z przedszkolnych grup „zerowych” oraz uczniów klas I – VI szkół podstawowych wraz z nauczycielami do udziału w zimowych warsztatach edukacyjnych „WISIAŁ PAJĄK U POWAŁY – polskie tradycje bożonarodzeniowe”, które odbywać się będą w dniach 2 – 13 grudnia 2019 roku.

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczniów z dawnymi tradycjami i obyczajami świąt Bożego Narodzenia oraz podtrzymywać i propagować tradycje związane z własnoręcznym wykonywaniem ozdób choinkowych. Uczestnicy podczas zajęć rozwijają kreatywność, umiejętności manualne i plastyczne wykonując tradycyjną ozdobę bożenarodzeniową – pająka.

Koszt warsztatów: 7 zł od uczestnika (opiekunowie bezpłatnie)

Czas trwania: około 90 minut

Zapisy: przejmuje sekretariat muzeum pod numerem telefonu 33/842-44-27 (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja). Ilość miejsc ograniczona.

Relacja fotograficzna z zajęć: