21
Września
2017

Wykłady historyczne

Muzeum Zamek zaprasza na trzy panele wykładów historycznych, poświęcone postaci Andrzeja Patrycego Nideckiego, które odbędą się 21 września (czwartek) o godzinie 10.00.

Wstęp wolny!

Jako pierwszy wystąpi profesor zwyczajny Wacław Walecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wybitny historyk literatury staropolskiej, tematem jego wykładu będzie „Świat wokół Andrzeja Patrycego Nideckiego”.

W panelu wezmą udział również doktoranci z UJ w Krakowie;

Justyna Siwiec „Andrzej Patrycy Nidecki jako renesansowy mówca”. Będzie to wystąpienie o mowach humanisty, na marginesie niedawnego wydania jego pism, które swego czasu doczekały się nawet komplementu od Kochanowskiego w postaci epigramatu.

Michał Gołębiowski – „Strategie retoryczne konstruowania obrazu doskonałej wspólnoty Kościoła w „De Ecclesia vera et falsa” Andrzeja Patrycego Nideckiego. Wykład omówi zagadnienie, jakich zabiegów apologetycznych używa Nidecki w tych fragmentach swojego traktatu, w których mowa o Kościele katolickim jako wspólnocie wiernie zachowującej cechy wspólnot pierwszych chrześcijan. Tak ujęty temat zawiera pewną część wspólną z tematem Justyny Siwiec, skupionym na problematyce społecznej.

Zapraszamy.

Relacja fotograficzna z wykładów historycznych.

Dziękujemy za udział szkołom: PZ nr 11 im. St. Wyspiańskiego w Kętach, Sp nr 3 im. Klementyny-Tańskiej Hoffmanowej w Oświęcimiu, Sp nr 7 im. Zofii Kossak w Oświęcimiu, nauczycielom i mieszkańcom.

wykłady Nidecki