6
Listopada
2016

Wystawa ceramiki Bolesławieckiej

Wystawa czasowa „Piękno na świątecznym stole. Ceramika Bolesławiec”, to ekspozycja poświęcona historii bolesławieckiej ceramiki od XV wieku do współczesności. Prezentowany w Muzeum Zamek zbiór ponad 300 obiektów pochodzących z kolekcji Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, ukaże charakterystyczne formy i dekoracje typowe dla bolesławieckiej kamionki.

Na wystawie prezentowane będą między innymi naczynia archeologiczne z XV-XVII w., dzbany i dzbanki do kawy pokryte szkliwem ziemnym i dekorowane jasnymi nakładkami, charakterystyczne dla bolesławieckiego garncarstwa w XVIII-XIX w.

Nie zabraknie naczyń dekorowanych stempelkami, najbardziej rozpoznawalnym wzorem dekoracyjnym wytwarzanym na wyrobach kamionkowych współcześnie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 listopada (niedziela) o godzinie 15.00. Wstęp wolny.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prelekcja o produkcji i tworzeniu bolesławieckiej ceramiki. Odbędą się również warsztaty ceramiczne, które poprowadzi Agata Bojanowska „Stempelkowy zawrót głowy”. Każdy odwiedzający wystawę będzie mógł wziąć udział i spróbować sił w zdobieniu form biskwitowych.

Ponadto w sklepiku zamkowym będą w sprzedaży drobne wyroby dekoracyjne z Fabryki Naczyń Kamionkowych MANUFAKTURA Sp.J. Smoleński & Zwierz. 

Wystawa będzie czynna od 3 listopada 2016 do 15 stycznia 2017 roku.

Zapraszamy.

Bolesławiec BANEREK

 Bolesławiec