5
Maja
2019

X JARMARK KASZTELAŃSKI

„…Jarmarki odgrywały szczególną rolę w życiu dawnych miast. Przede wszystkim określały i wyznaczały rytm działalności handlowej, wpływając na całokształt miejskiej gospodarki. Rola jarmarków nie ograniczała się jednak tylko do ekonomii. Czas jarmarków to czas spotkań ludzi różnych kultur i różnych języków. Spotkania te stanowiły swoisty tygiel, w którym mieszały się rozmaite wątki i wartości. To właśnie wtedy przyjezdni poznawali miejscowe tradycje i obrzędy, wzbogacając o własne obyczaje. Spotkania te miały także funkcje społeczne. Wypełniające się przyjezdnymi zajazdy i karczmy dawały zarobek właścicielom, którzy z kolei zatrudniali na ten czas rozmaitych parobków i „dziewki kuchenne”. Siła oddziaływania jarmarków była tak duża, że w wielu miastach do dnia dzisiejszego pozostały tego ślady w postaci festiwali sztuki, festynów ludowych, kiermaszów…”

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na jubileuszowy X JARMARK KASZTELAŃSKI,  który odbędzie się 5 maja 2019 r.

Pierwszy Jarmark Kasztelański odbył się na wzgórzu zamkowym 2 maja 2010 roku. Było to wydarzenie połączone z oficjalnym otwarciem nowej placówki kulturalnej w mieście – Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Jarmark odzwierciedlał klimat i charakter epoki, atmosferę dawnych jarmarków średniowiecznych, na których wśród gwaru kupców i kupujących, pojawili się kuglarze, aktorskie trupy, śpiewacy i rzemieślnicy. W tym dniu mieszkańcy mogli zwiedzić zamek i jego ekspozycje, wspiąć się na basteję oraz po raz pierwszy podziwiać panoramę miasta ze szczytu odrestaurowanej wieży zamkowej.

Jarmark ma charakter historyczny, każdego roku przenosi nas do innej epoki, wydarzeń, jakie miały miejsce w zamku oświęcimskim lub były związane z naszym miastem. Podczas wydarzenia odbywają się pokazy, występy, koncerty, przemarsze grup rekonstrukcyjnych, otwarcia wystaw, wykłady, które w interesujący sposób wprowadzają uczestników w temat jarmarku. Przez te wszystkie lata Jarmark Kasztelański mocno się rozwinął, teraz jest to duża impreza historyczna, która odbywa się w trzech miejscach w przestrzeni naszego miasta; w Muzeum Zamek, na Rynku Głównym oraz na Bulwarach nad Sołą. W tym roku dodatkowo będziemy mogli zwiedzać nowy oddział muzeum – Ratusz.

Dziesiąta edycja, to spotkanie z najciekawszymi okresami naszej historii. W wydarzeniu wezmą udział różne grupy rekonstrukcyjne odtwarzające czasy od XIV do początku XX wieku m.in. Rycerstwo zaciężne, Szlachecka Kompania, Muszkieterzy i Halabardnicy, Rycerstwo konne, Legiony oraz Wojsko Polskie. Czasy wiktoriańskie przedstawi Klub Miłośników Sportów Wiktoriańskich, nie zabraknie odtwórców rzemiosła dawnego. Grupy te spotkamy na Bulwarach nad Sołą, a na Rynku Głównym będzie się toczył jarmark – pełen smakołyków, przekąsek, rękodzielniczych i artystycznych wyrobów, ciekawe historyczne stoiska oraz zdrowe eco produkty. Na scenie zobaczymy występy, konkursy, koncerty i pokazy. W tym dniu będziemy mogli zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem Muzeum Zamek oraz Muzeum Ratusz. A na wzgórzu zamkowym rozbiją swoje obozowisko rekonstruktorzy z grupy MILITES.

Zapraszamy do udziału w X JARMARKU KASZTELAŃSKI,  wkrótce szczegółowy program wydarzenia.