Listopada

Z historią w terenie – Wyry

Muzeum Zamek w Oświęcimiu w ramach projektu historycznego „CZAS WOJNY 1939 – 1945” zorganizowało wyjazd „Z historią w terenie”.  Podczas spotkania, poznaliśmy mniej znany epizod w czasie II wojny światowej – bitwę pod Wyrami. W bitwie tej brał udział także II batalion 73 Pułku Piechoty, stacjonujący w oświęcimskich koszarach. W walkach poległ jego dowódca płk Władysław Kiełbasa.

Gospodarzem spotkania był Arkadiusz Dominiec, właściciel Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach, członek grupy Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty, który oprowadził nas po swoim Muzeum, następnie złożyliśmy kwiaty na Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. w Gostyni oraz zwiedziliśmy Polski Schron Bojowy „Sowiniec”.

Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach – powstało w 2013 r. z inicjatywy prywatnej, poświęcone wojnie obronnej na Śląsku we wrześniu 1939 r., ukazuje wiele unikatowych eksponatów i pamiątek.

Schron Bojowy „Sowiniec” to najbardziej wysunięty na południe obiekt wchodzący w skład Obszaru Warownego „Śląsk”. Przed wybuchem II wojny światowej budowa schronu nie została ukończona, mimo to wykorzystywano go do obrony terytorium w czasie kampanii wrześniowej. Obiekt został odtworzony z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Corocznie odbywa się w jego pobliżu inscenizacja historyczna poświęcona bitwie wyrskiej z udziałem rekonstruktorów.

Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się w Muzeum Zamek w Oświęcimiu będzie to WYKŁAD i prezentacja niemieckiej serii pocztówek z widokami naszego miasta z okresu okupacji. Spotkanie to odbędzie się w dniu 24 stycznia 2020 r. o godzinie 17.00 – wstęp wolny.

Relacja fotograficzna z wydarzenia: