9
Kwietnia
2018

Z przytupem – konkurs tańca

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza do udziału w konkursie tanecznym „Z  PRZYTUPEM – polskie tańce narodowe”, który skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Konkurs jest częścią majowego wydarzenia organizowanego przez Muzeum Zamek, IX Jarmarku Kasztelańskiego pt.„…i będzie wolna Polska”. Tegoroczny jarmark nawiązuje tematem do obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Od zawsze, taniec był oprawą ważnych wydarzeń w historii, umacniał międzyludzkie więzi, dostarczał przeżyć i emocji. Dlatego we wszystkich religiach, stanach społecznych, kulturach i narodach, przez wieki powstawały nowe, często bardzo odmienne od siebie tańce, z których każdy był wyrazem przynależności stanowej, narodowej i etnicznej.

Prezentacja jednego z polskich tańców narodowych ma na celu rozwijać w młodym człowieku świadomość i wrażliwość historyczną oraz zainteresować tradycją i obyczajami naszego kraju. Poprzez taniec uczestnicy konkursu będą mogli odzwierciedlić radość z odzyskania Niepodległości. W Polsce przyjmuje się i wyróżnia pięć tańców o charakterze narodowym; krakowiak, polonez, mazur, oberek i kujawiak.

Zgłoszenia do konkursu przyjmuje Muzeum Zamek do dnia 3 kwietnia br.

Na dzień 9 kwietnia br. (w zależności od ilości grup) zaplanowano przesłuchania, które wyłonią najlepsze grupy taneczne.

Młodzi tancerze zaprezentują krótkie układy choreograficzne wybranego tańca narodowego. Czas prezentacji tanecznej jest ograniczony: minimalny – 3 min., czas maksymalny – 5 min.

Zespół musi liczyć przynajmniej 6 osób.

Oceniane będzie opracowanie układu choreograficznego, dobór i estetyka kostiumów i rekwizytów, technika wykonania oraz ogólny wyraz estetyczno-artystyczny.

Prezentacje laureatów konkursu odbędą się na Rynku Głównym 6 maja 2018 r. o godz.10.00 podczas trwania IX Jarmarku Kasztelańskiego.

Do pobrania Regulamin konkursu:

REGULAMIN KONKURSU TANECZNEGO IX JARMARK

Do pobrania Karta zgłoszenia:

KARTA ZGŁOSZENIA DO KONKURSU TANECZNEGO

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Na zwycięzców czekają nagrody.