09
Kwietnia
2018

„Z przytupem…” przesłuchania

Od zawsze, taniec był oprawą ważnych wydarzeń w historii, umacniał międzyludzkie więzi, dostarczał przeżyć i emocji. Dlatego we wszystkich religiach, stanach społecznych, kulturach i narodach, przez wieki powstawały nowe, często bardzo odmienne od siebie tańce, z których każdy był wyrazem przynależności stanowej, narodowej i etnicznej.

W ramach IX Jarmarku Kasztelańskiego „…i będzie wolna Polska” w Muzeum odbyły się przesłuchania do dziecięcego konkursu tanecznego pt. „Z przytupem, polskie tańce narodowe”. Prezentacja jednego z polskich tańców narodowych ma na celu rozwijać w młodym człowieku świadomość i wrażliwość historyczną oraz zainteresować tradycją i obyczajami naszego kraju.

W zamkowej sali reprezentacyjnej wystąpiło 7 grup w wieku szkolnym i przedszkolnym. Młodzi tancerze zaprezentowali krótkie układy choreograficzne wybranego tańca narodowego tj. oberek, kujawiak z oberkiem, krakowiak i polonez.

Jury konkursowe w składzie Ewa Żak, Izabela Żurek i Katarzyna Krajewska-Burbeło oceniły pokazy i wyłoniło zwycięzców. Laureatów konkursu zobaczymy 6 maja podczas IX Jarmarku Kasztelańskiego na scenie na Rynku Gł. gdzie zostaną wręczone nagrody.

Uczestnicy przesłuchań: Miejskie Przedszkole nr 17 w Oświęcimiu, Miejskie Przedszkole nr 16 w Oświęcimiu, Miejskie Przedszkole nr 7 w Oświęcimiu, Niepubliczne Tęczowe Przedszkole w Oświęcimiu, Samorządowe Przedszkole w Rajsku, Dom Ludowy w Porębie Wielkiej, Szkoła Podstawowa im. A. Grottgera w Porębie Wielkiej.