Sierpnia

Zamkowe Spotkania z Tradycją

Muzeum Zamek w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na rodzinne warsztaty pt. „Zioła, kwiaty i jabłko – tradycyjny bukiet zielny” w ramach cyklu Zamkowych Spotkań z Tradycją.

W polskiej tradycji ludowej Matka Boska uważana jest za patronkę ziemi, kwiatów, ziół, owoców oraz zbóż, dlatego też bywa nazywana Matką Boską Zielną. Jej święto obchodzone jest bardzo uroczyście 15 sierpnia i wówczas składa się w ofierze płody rolne: zioła, zboża, kwiaty, warzywa i owoce. Tradycyjny bukiet składał się m.in. z różnych ziół, kłosów zbóż, lnu, makówek, konopi oraz warzyw i owoców – marchewki, nabitego na patyk jabłka czy ziemniaka, gałązki wiśni czy leszczyny z orzechami.

Znanym botanikiem i badaczem leczniczych właściwości ziół był oświęcimianin Szymon Syreński (Syreniusz), twórca ilustrowanego Zielnika wydanego w 1613 roku, będącego w zbiorach Muzeum Zamek. W swym dziele opisał 765 roślin – ich działanie lecznicze oraz sposoby wykorzystania w gospodarstwie domowym, rzemiośle, weterynarii.

Warsztaty „Zioła, kwiaty i jabłko – tradycyjny bukiet zielny” odbędą się kilka dni przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej), a na zajęciach wykonamy własne bukiety, które będziemy mogli później poświecić w kościele. Ponadto na warsztatach zobaczymy działo Syreniusza „Zielnik zwany Herbarzem” oraz wykonamy własną kartę z Zielnika.

Warsztaty odbędą się 12 sierpnia (niedziela) w godzinach:

1 grupa: 11.30 – 13.00

2 grupa: 14.00 – 15.30.

Koszt warsztatów: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dzieci młodsze mogą towarzyszyć starszemu rodzeństwu bezpłatnie.

Zgłoszenia przyjmuje Muzeum od dnia 24 lipca pod numerem telefonu 33/ 842 44 27.

Ilość miejsc ograniczona!

autor: Witold Pruszkowski (1846-1896) Święto Matki Boskiej Zielnej.