Grudnia

Zamkowe Spotkania z Tradycją

W polskiej tradycji istnieje wiele zwyczajów, obrzędów, które towarzyszą nam od wieków i mimo, że nadal je kultywujemy, często nie znamy już ich pochodzenia oraz znaczenia.

Muzeum Zamek od grudnia 2017 roku prowadzi rodzinne warsztaty z cyklu „Zamkowe Spotkania z Tradycją”. Zajęcia te przybliżają dzieciom i ich rodzicom ciekawe zwyczaje i wierzenia ludowe, a dzięki części warsztatowej rozbudzają wyobraźnię i twórczą kreatywność uczestników. Każde spotkanie poświęcone jest innemu zagadnieniu z kręgu kultury ludowej.

Za nami już warsztat świąteczny „Podłaźniczka, Diduch i Światy z opłatka”, który odbył się 10 grudnia 2017 r. Podczas zajęć wiosennych „Zamkowe wicie palmy” (18 marca 2018) przygotowaliśmy palmę wielkanocną, natomiast w okolicach Nocy Świętojańskiej (17 czerwca) „Poszukiwaliśmy kwiatu paproci”, gdzie w części warsztatowej uczestnicy wykonali wianki świętojańskie. Kolejne spotkanie odbyło się przy okazji święta Matki Boskiej Zielnej (12 sierpnia) tworzyliśmy tradycyjny „Bukiet zielnej”.

Ostatnie spotkanie w tym roku odbędzie się 9 grudnia 2018 r. (niedziela), dzieci wraz z rodzicami i opiekunami spotkają się „W warsztacie szopkarza”. Na wzór szopek krakowskich będziemy tworzyć własną.

Sama budowa szopek należy do jednej z najstarszych tradycji związanych z Krakowem. Bożonarodzeniowa szopka krakowska, konstruowana z deseczek i kartonu, ozdobiona błyszczącymi materiałami, charakteryzująca się piękną kompozycją, inspirowaną zabytkami tego miasta zachwyca oglądających na całym świecie od wielu lat. Piękno krakowskich szopek możemy zobaczyć podczas konkursu szopkarskiego organizowanego każdego roku już od 1937 roku w Krakowie.

W trakcie warsztatów rodzinnych poznamy historię szopki krakowskiej, stworzymy konstrukcję, przygotowujemy poszczególne kondygnacje oraz główne elementy budowli; wieże, kopuły, arkady. Nie może zabraknąć detali architektonicznych typu witraże, rozety, kolumny, chorągwie oraz postaci świętej rodziny, lajkonika, aniołów czy smoka wawelskiego.

Warsztaty odbędą się 9 grudnia (niedziela) w godzinach:

1 grupa: 11.00 – 13.00

2 grupa: 13.30 – 15.30.

Koszt warsztatów: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dzieci młodsze mogą towarzyszyć starszemu rodzeństwu bezpłatnie.

Zgłoszenia przyjmuje Muzeum od dnia 19 listopada pod numerem telefonu 33/ 842 44 27.

Ilość miejsc ograniczona!