Marca

Zamkowe Spotkania z Tradycją

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na rodzinne warsztaty pt. „MARZANNA – wiosna w tradycji” w ramach cyklu Zamkowych Spotkań z Tradycją.

W tradycji i kulturze ludowej ważne miejsce zajmowały obrzędy przywoływania wiosny. W czwartą niedzielę wielkopostną, zwaną też Białą lub Czarną, praktykowano zwyczaj palenia/topienia słomianej kukły – Marzanny, symbolizującej zimę, choroby i śmierć. Zwyczaj ten, opisany został już w XV wieku przez Jana Długosza, stanowił równocześnie wstęp do obrzędu gaika, który wprowadzał wiosnę do wsi. Obecnie ma on miejsce 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Natomiast w polskiej tradycji początek wiosny łączono dawniej głównie ze świętem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, patronki budzącego się na wiosnę życia – 25 marca.

W trakcie warsztatów „MARZANNA – wiosna w tradycji” wykonamy własne Marzanny oraz dowiemy się jak dawniej witano wiosnę. Dodatkowo Muzeum Zamek organizuje 21 marca wspólne palenie Marzanny nad Sołą. Szkolne i przedszkolne grupy oraz dzieci z rodzicami zapraszamy o godzinie 10.00 pod oświęcimski zamek, skąd wyruszymy w paradzie na Bulwary nad Sołą.

Warsztaty odbędą się 10 marca (niedziela) w godzinach:

1 grupa: 11.00 – 12.30

2 grupa: 13.00 – 14.30.

Koszt warsztatów: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dzieci młodsze mogą towarzyszyć starszemu rodzeństwu bezpłatnie.

Zgłoszenia przyjmuje Muzeum pod nr. telefonu 33/ 842 44 27.

Ilość miejsc ograniczona!

Kolejne warsztaty rodzinne odbędą się 16 czerwca, a tematem będzie „Boże Ciało w tradycji – kwieciste dywany”.