09
Grudnia
2018

Zamkowe Spotkania z Tradycją – szopka

Ostatnie spotkanie z cyklu „Zamkowe Spotkania z Tradycją” odbyło się 9 grudnia 2018 r. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami spotkali się „W warsztacie szopkarza” gdzie wykonali własnoręcznie szopkę krakowską.

W trakcie warsztatów poznaliśmy historię szopki krakowskiej, a w części warsztatowej  stworzyliśmy główne elementy budowli oraz poszczególne kondygnacje.

Sama budowa szopek należy do jednej z najstarszych tradycji związanych z Krakowem. Bożonarodzeniowa szopka krakowska, konstruowana z deseczek i kartonu, ozdobiona błyszczącymi materiałami, charakteryzująca się piękną kompozycją, inspirowaną zabytkami tego miasta zachwyca oglądających na całym świecie od wielu lat. Piękno krakowskich szopek możemy zobaczyć podczas konkursu szopkarskiego organizowanego każdego roku już od 1937 roku w Krakowie.

W tym roku krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na listę reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Zapraszamy w przyszłym roku na kolejny cykl warsztatów rodzinnych. Rozpoczniemy zajęcia tematem powitania wiosny w tradycji ludowej.