Czerwca

Zamkowe Spotkania z Tradycją – wianki

Muzeum Zamek w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na rodzinne warsztaty pt. „W poszukiwaniu kwiatu paproci – obchody świętojańskie” w ramach cyklu Zamkowych Spotkań z Tradycją.

Warsztaty odbędą się w niedzielę 17 czerwca br., tydzień przed przypadającą w naszej tradycji Nocą Świętojańską zwaną także: Nocą Kupały, Nocą Kupalną, Kupalnocką, Palinocką, Sobótką czy Wiankami. Obchody świętojańskie były dawniej ważnym świętem powitania lata, które przypadało w czasie letniego przesilenia słońca, czyli 23/24 czerwca. W wigilię św. Jana palono na polanach i wzgórzach wielkie ogniska – sobótki – przy których gromadzili się zarówno chłopcy jak i dziewczęta, a sama noc świętojańska uważana była też za porę zalotów.

Tradycją związaną z obchodami świętojańskimi były nocne poszukiwania legendarnego kwiatu paproci, który miał zakwitać o północy i zapewnić swemu znalazcy bogactwo oraz szczęście. Ważnym obrzędem świętojańskim było również puszczanie na wodę wianków – symbolu panieństwa. Dziewczęta, będące na wydaniu, wiły wianki z polnych i ogrodowych kwiatów, które wraz ze świeczką wrzucały na nurt rzeki i wróżyły swoje zamążpójście.

Na warsztatach „W poszukiwaniu kwiatu paproci – obchody świętojańskie” upleciemy i wykonamy wianki oraz dowiemy się jak wyglądały dawniej tradycyjne obchody świętojańskie.

Zajęcia odbędą się 17 czerwca (niedziela) w dwóch turach:

1 grupa godzina: 11.30 – 13.00

2 grupa godzina: 14.00 – 15.30.

Koszt warsztatów: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dzieci młodsze mogą towarzyszyć starszemu rodzeństwu bezpłatnie.

Zgłoszenia przyjmuje Muzeum od dnia 21 maja pod numerem telefonu 33/ 842 44 27. Ilość miejsc ograniczona!

Zapraszamy już na kolejne spotkania:

12 sierpień (niedziela) – „Bukiet zielnej” (15 sierpień Matki Boskiej Zielnej).

9 grudzień (niedziela) – „W warsztacie szopkarza – budujemy szopkę krakowską”.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminów oraz tematyki warsztatów.