Marca

Zamkowe Spotkania z Tradycją – wicie palmy

Muzeum Zamek w Oświęcimiu serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na rodzinne warsztaty „Wiosenne wicie palmy” w ramach Zamkowych Spotkań z Tradycją.

To nowy cykl zajęć, na który muzeum zaprasza całe rodziny w 2018 roku.  Spotkania tematami nawiązywać będą do tradycji, obrzędów i zwyczajów, często już zapomnianych i nie praktykowanych przez współczesnych. Tradycja wykonywania palm wielkanocnych szczególnie zachowała się na Kurpiach oraz w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Rabce. W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. Zwyczaj święcenia palm znany jest w Polsce od średniowiecza.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

Warsztaty „Wiosenne wicie palmy” odbędą się tydzień przed Niedzielą Palmową, mamy nadzieję, że własnoręcznie uwita palma będzie wyróżniać się wśród innych w ten szczególny dzień.

Na zajęciach wykonamy palmę kurpiowską, charakteryzującą się licznymi kwiatami, które tworzone są z cienkich bibuł lub z krepiny i splecione z sobą na kształt słupa z pięknym wykończeniem z szyszek na szpicu. Kwiaty kurpiowskie wykonuje się różnymi technikami, my spróbujemy uwić m.in. kwiaty robione przy pomocy ołówka, na palcu czy zwijane metodą cukierkową.

Warsztaty odbędą się 18 marca (niedziela) w godzinach:

1 grupa: 12.00 – 14.00

2 grupa: 14.00 – 16.00.

Koszt warsztatów: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. Dzieci młodsze mogą towarzyszyć starszemu rodzeństwu bezpłatnie.

Zgłoszenia przyjmuje Muzeum od dnia 19 lutego pod numerem telefonu 33/ 842 44 27.

Ilość miejsc ograniczona!

Kalendarz Zamkowych Spotkań z Tradycją:

• 17 czerwiec (niedziela) – „W poszukiwaniu kwiatu paproci” (23 czerwiec Noc Świętojańska).
  • 12 sierpień (niedziela) – „Bukiet zielnej” (15 sierpień Matki Boskiej Zielnej).
  • 9 grudzień (niedziela) – „W warsztacie szopkarza – budujemy szopkę krakowską”.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminów oraz tematyki warsztatów. Szczegółowy program zajęć bliżej terminu  ich realizacji.