6
Marca
2016

Zamkowe Wieczory Muzyczne

Muzeum Zamek zaprasza na Zamkowe Wieczory Muzyczne, tegoroczne koncerty przybliżą nam muzykę różnych kultur. Rozpoczynamy koncertem Agaty Siemaszko, która od dziecka związana jest z środowiskiem folkowym, inspiruje się przede wszystkim muzyką tradycyjną szeroko pojętego Łuku Karpat i folklorem romskim, towarzyszyć jej będzie Kuba „Bobas” Wilk (gitara) oraz słowacki muzyk Miroslav Rajt (cymbały).

Koncert odbędzie się 6 marca o godzinie 17.00.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie od 1 lutego w godzinach otwarcia muzeum.

11406992_771876352929122_8276232600418141320_n

Agata Siemaszko i Kuba Wilk jako duet rozpoczęli współpracę jesienią 2010 r. Wcześniej spotkali się już na scenie przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i jej romskim zespołem „Kałe Bała”. Muzyczna przyjaźń dwojga wykonawców zawiązała się w studiu nagraniowym „Chabakoovka”. Podczas jednej z sesji nagraniowych usiedli i zaczęli „bawić się” w przerabianie znanych cygańskich i słowackich, ludowych szlagierów; od tego czasu spotykali się częściej i pracowali nad materiałem na płytę. Muzycy wywodzą się z różnych środowisk, a ich muzyczna działalność ma korzenie w bardzo różnych nurtach.

 

konert (11)

Kuba „Bobas” Wilk  gra głównie jazz i funk, nie przeszkadza mu to jednak w otwieraniu się na inne, często bardzo odległe stylistycznie gatunki (współpracował między innymi z wieloma zespołami folkowymi) na stałe współpracuje z zespołami takimi jak „Siwy Dym”, „Rzoz”, „Funky Jam”, stworzył własną grupę „Bo…Band”, prowadzi też studio nagrań „Chabakoovka”.

To, co ich łączy, to zaangażowanie w muzykę. Poprzez swobodną improwizację, opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, udało się im stworzyć nową jakość. Współpraca Agaty Siemaszko i Kuby „Bobasa” Wilka została doceniona przez jury Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, gdzie duet został uhonorowany nagrodą Grand Prix oraz Nagrodą Specjalną im. Czesława Niemena (2011 r.). Ich muzykę wykorzystano również w jednym ze spektakli zakopiańskiego Teatru im. St. I. Witkiewicza. Na repertuar duetu składają się pieśni romskie i tradycyjne pieśni Łuku Karpat oraz autorskie kompozycje obojga.

28928ae9-5b3e-49f3-9fd8-54b8608e035f
Agata Siemaszko od dziecka związana jest z środowiskiem folkowym, śpiewała w zespołach podhalańskich, grała na basach u Krzysztofa Trebuni, występowała z zespołem romskim „Kałe Bała”, współpracowała z wieloma innymi zespołami.

O swoim muzykowaniu Agata Siemaszko mówi: „Uczę się języków i kontekstu kulturowego pieśni, które mi się podobają, żeby móc – z jednej strony poczuć się jak ludzie, którzy tę muzykę tworzą, wejść w ich skórę, a z drugiej strony po to, żeby móc wyobrazić sobie i przypomnieć podobne sytuacje z mojego życia i żeby to, co robię nabrało prawdziwości. Fascynuje mnie różnorodność kultur, postaw religijnych, fascynuje mnie kultura jako ludzki twór. Lubię na ten temat czytać, dowiadywać się różnych rzeczy.

Jestem bardzo w stosunku do siebie wymagająca, a największą pochwałą jest dla mnie dobre słowo usłyszane „u źródeł” – od Słowaka, gdy śpiewam po Słowacku, od Cygana, gdy po Cygańsku.

11546

Miroslav Rajt. Wybitny słowacki artysta Miroslava Rajt. Jest absolwentem bratysławskiego konserwatorium w klasie cymbałów węgierskich. Gra również na skrzypcach, altówce, pianinie, perkusji, akordeonie i kontrabasie.

Współpracował z ważnymi słowackimi zespołami takimi jak: Sľuk (Narodowy Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca), Lúčnica (Balet Narodowy), Oľun (Orkiestra Instrumentów Ludowych Słowackiego Radia) czy Violin Orchestra Bratislava.

Oprócz gry na cymbałach zajmuje się także kompozycją i aranżacją – obecnie kończy studia na wydziale kompozycji i dyrygentury.

Skład zespołu:

Agata Siemaszko – śpiew

Kuba Bobas Wilk – gitara basowa, gitara

Miroslav Rajt – cymbały, skrzypce, altówka

Siemaszko plakat