26
Czerwiec
2016

Zamkowe Wieczory Muzyczne

Muzeum Zamek zaprasza na koncert w ramach Zamkowych Wieczorów Muzycznych z cyklu muzyka różnych kultur.

Czerwcowy koncert, to muzyka klezmerska inspirowana muzyką tradycyjną Żydów aszkenazyjskich w wykonaniu zespołu „Magda Brudzińska Klezmer Trio”.

Koncert odbędzie się 26 czerwca o godz. 18.00.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie ( końcem maja ) w godzinach otwarcia muzeum.

Zdjęcia z koncertu:

99151_ef4e8218f

Zespół czerpie z tradycyjnych melodii galicyjskiej diaspory, łącząc je ze współczesnymi tradycjami wykonawczymi, nowoczesnymi brzmieniami.

W skład zespołu wchodzą: Magda Brudzińska śpiew i altówka, Jacek Kopiec akordeon, Piotr Południak kontrabas.

Wszyscy są klasycznie wykształconymi, zawodowymi muzykami gwarantującymi najwyższy poziom wykonania. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza również niezwykłej niskiej, oryginalnej i ciepłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku Jidysz.

Leopold Kozłowski – zwany „Ostatnim Klezmerem Galicji” – tak o niej mówi i pisze: ” …Klezmerem trzeba się urodzić. Trzeba mieć tę iskrę. Jeśli się bardzo pokocha muzykę i ona wejdzie w serce, wtedy można nazwać się klezmerem. Magda Brudzińska jest niezwykle utalentowaną wokalistą, ma piękny głos i tę iskrę ma…”

c8cbc42b2a44c181dadb16f955823718f1587a77

Magda Brudzińska

Wokalistka, altowiolistka, aranżerka i producentka muzyczna. Ukończyła akademie muzyczne w Krakowie i Warszawie. Grała w orkiestrze Filharmonii Opolskiej i z Sinfoniettą Cracovią. Była członkiem trzech kultowych zespołów grających ciężkiego rocka i punka: „SIRRAH”, „SID” i „FARBEN LEHRE”. Współpracowała z wieloma innymi zespołami: bluesowymi, rockowymi i rozgłośniami radiowymi. Brała udział w projektach związanych z piosenką aktorską i poezją śpiewaną. Zwyciężyła też w jednej z pierwszych edycji programu „Szansa na sukces”. Obecnie najmocniej koncentruje się na muzyce klezmerskiej oraz gra i śpiewa w kilku alternatywnych projektach muzycznych. Najciekawsze z nich to:

•„Colorovanka” projekt łączący muzykę klezmerską, polską i bałkańską w kolorową i dynamiczną całość (płyta wydana przez Polskie Radio),

autorski projekt Brudzińska& Lewicki „Piosenki kina polskiego”,

jazzowy program z autorskimi aranżami wybranych polskich utworów ludowych stworzony z okazji „Roku Kolberga” (współpraca z Adamem Niedzielinem),

muzyka teatralna (współpraca z teatrem „Barakah” z Krakowa, „Teatrem Nowym” z Poznania i „Teatrem Muzycznym” z Chorzowa),

muzyk sesyjny (współpraca z Renatą Przemyk, folkowe brzmienie Donatana i Cleo „My Słowianie”, „Sztorm”, współpraca ze studiem Synaptic Records itd.).

Magda od lat funkcjonuje na krakowskim Kazimierzu: współpracuje z Klezmer Hois, wydawnictwem Austeria, Leopoldem Kozłowskim, FKŻ, etc. W 2004 roku założyła zespół „Quartet Klezmer Trio”, który odwiedził niemal wszystkie festiwale klezmerskie w Polsce i Europie. W 2014 QKT został rozwiązany. Od tego czasu Magda występuje z nowym składem i pod nową nazwą „Magda Brudzińska Klezmer Trio”.

Ważniejsze koncerty:

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie (2005, 2007, 2008) – Festiwal „Nowa Tradycja” w Warszawie – Koncert w Synagodze w Luxemburgu – Koncert w Ratuszu w Wiedniu – „Dni polskie w Danii” Kopenhaga, Nykobing – „Festiwal der Klesmer Und Weltmusik” Salzgitter – Koncerty w Kiel na zaproszenie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego – Luxemburg – koncerty na zaproszenie Ambasady Polskiej – Lueneburg „Noc Muzeów” – Culture Sommer 2010 Schlezwig-Holstein Hamburg, Lubeck, Kiel – Burgkloster, Lubeck – Festiwal Tischnerowski Łopuszna – Viva Il Canto – Festiwal Muzyki Wokalnej w Cieszynie – „Goria” Europejski Festiwal Wokalny w Supraślu – „XIV Festival Musicale della Via Francigena”, Milano Italy – SIMCHA Festiwal Kultury Żydowskiej we Wrocławiu – Die Eröffnung der Ausstellung in Düsseldorf Hollerith Erfasst – Festival Muzyki Dawnej „Chanterelle” – Szczecin Music Live Festival 2013 – Synagogi we: Wrocławiu, Szydłowie, Zamościu, Łęcznej, Krakowie, Olsztynie – Muzea: w Krakowie, Opolu , Wieliczce, Nowym Sączu, Kutnie, Stalowej Woli, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi…

KLEZMER TRIO plakat