17
Listopad
2012

Zamkowe Wieczory Muzyczne – koncert

Wyobraź sobie, że Bach, Haendel, Czajkowski, Ravel, Joplin i inni dożyli naszych czasów i zechcieli zaadaptować najwspanialsze „kawałki” lat 60-tych i 70-tych, ubierając je w formę, brzmienie i instrumentarium właściwe ich muzyce? A może wielki Piazzolla ubrałby w formę tanga piosenki, które wcale nim nie są? Może to wszystko zabrzmiałoby właśnie tak (…) Dariusz Zboch 

Koncert z cyklu Zamkowe Wieczory Muzyczne w wykonaniu  KWINTETU ŚLĄSKICH KAMERALISTÓW był wspaniałą uczta muzyczną.

Niepowtarzalne aranżacje autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Największe przeboje m.in. Queen, Elton Johna, Elvisa Presleya, The Doors opracowanych na zespół złożony ze skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu. Niezwykłe nowe brzmienie znanych utworów muzyki żydowskiej. Nie zabrakło wielkiego W.A. Mozarta.

Wykonawcy:  Joanna Borowiec – skrzypce , Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Krzysztof Korzeń – kontrabas

Zdjęcia z koncertu

http://www.kwintetslaskichkameralistow.pl

Kwintet Śląskich Kameralistów to zespół założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej w lipcu 1993 roku. Początkowo jako kwartet, następnie skład został poszerzony o kontrabas.

Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii.

Przed wieloma laty to właśnie członkowie Kwintetu Śląskich Kameralistów zapoczątkowali cykl letnich koncertów promenadowych „Od Bacha do Beatlesów” odbywających się przy wielkim zainteresowaniu publiczności, co roku w Parku Kościuszki w Katowicach.

Zapraszany do udziału w wielu rozmaitych imprezach, występując  z najlepszymi solistami i często przy udziale mini – grupy baletowej.

Przełomem w  karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 i w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”. Mamy więc Child In Time z repertuaru grupy Deep Purple, bardzo wyraźnie kojarzące się z Bolerem Ravela. Tej wersji przeboju Somebody to Love z repertuaru grupy Queen nie powstydziłby się sam Piotr Czajkowski. A Demmis Rousos zapewne nie spodziewał się, że jego My Friend  the Wind zostanie kiedykolwiek wykonane na modłę barokową, niczym jedno z oratoriów Händla. Utworów tych początkowo powstało piętnaście i muzycy uznali, że koniecznie trzeba je nagrać. Tak też się stało i płyta z przebojami lat 60 i 70 stała się ekskluzywną wizytówką zespołu.

Dariusz Zboch jest bardzo płodnym aranżerem i repertuar kwintetu jest sukcesywnie powiększany. Niedawno powstał cykl aranżacji najbardziej znanych melodii żydowskich, które  spotkały się z wielkim uznaniem publiczności.

Kwintet Śląskich Kameralistów jest prawdopodobnie jedynym zespołem nie ograniczonym żadnymi ramami repertuarowymi, ponieważ jednym z jego muzyków jest aranżer, a że jest w pełni tego słowa znaczeniu – praktykującym skrzypkiem, jego aranżacje, mało, że wielce oryginalne to, co ma ogromne znaczenie – napisane są z wielką znajomością zagadnień wykonawczych zespołu smyczkowego!

Kwintet Śląskich Kameralistów – stały skład:

Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce. Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Krzysztof Korzeń – kontrabas