23
Maja
2019

Zgadnij co to – wystawa

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie pt. „ZGADNIJ CO TO!”.

Wystawę będzie można zobaczyć w oświęcimskim zamku w dniach od 23 maja do 23 czerwca 2019 r.  

Kuratorami wystawy są: Judyta Sos, Monika Zydroń, opracowanie graficzne przygotował Jakub Basara.

„Zgadnij co to!”

Czy wiecie czym jest i jak wygląda motowidło, chamełka czy dreyfus?

Minione czasy charakteryzują się wieloma zwyczajami, obrzędami, a nawet zawodami, do wykonywania których przeznaczone były ściśle określone przedmioty. Z biegiem lat niektóre czynności przestały być popularne, co spowodowało, że rzeczy do tej pory używane na co dzień, traciły na znaczeniu, aż w końcu odeszły w zapomnienie.

Główna idea wystawy „Zgadnij co to!” jest zaprezentowanie przedmiotów, które we współczesnych czasach nie mają zastosowania w codziennym życiu lub też takich, które charakterystyczne są przy wykonywaniu specjalistycznych zawodów (najczęściej tradycyjnych), a z którymi większość nie ma do czynienia.

Na wystawie zaprezentowane jest ciekawe zjawisko językowe, które odnosi się do wyrażeń obecnych w języku polskim. Do dziś bowiem o ulewnym deszczu mówimy, że „leje jak z cebra”, a kiedy ktoś nie wykazuje się kreatywnością, jego działania podsumowujemy jako wykonywane „na jedno kopyto”. Pokazuje to, że nazwy przedmiotów archeologicznych, są nadal popularne i z powodzeniem funkcjonują w naszym języku potocznym.