22
Września
2017

Zjazd Alchemików – Larp historyczny

Muzeum Zamek zaprasza na kolejną odsłonę Roku Andrzeja Patrycego Nideckiego. Tym razem oferta skierowana jest do młodzieży i nauczycieli, uczniów 3 klas gimnazjalnych i szkół średnich. Zapraszamy do udziału w grze, LARP HISTORYCZNY „Zjazd Alchemików”, która odbędzie się w wieży zamkowej w dniu 22 września od godziny 10.00.

Larp świetnie się sprawdza, w sytuacji gdy potrzebujemy zintegrować większą grupę, wykorzystać w praktyce zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności oraz przejść w procesie nauczania z poziomu poznania do zrozumienia.

Taka forma nauki, poprzez grę i zabawę, która będzie rozegrana w specjalnie dobranej scenerii – w wieży zamkowej, a dodatkowa stylizacja, kostiumy i rekwizyty pozostanie z pewnością na dłużej w pamięci uczestników.

Larp (ang. Live Action Role-Playing) to odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo. Larp-y są podobne do improwizowanej sztuki teatralnej. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie, zwany Larpmasterem jest jedyną osobą, która zna scenariusz w całości. Scenariusz który określa czas, miejsce i główne wątki akcji oraz indywidualnych ról, które zapisane na kartach postaci otrzymują wszyscy uczestnicy gry. Role te określają przynależność gracza, jego status społeczny, poglądy, aspiracje i interesy. Wskazują kogo ceni szacunkiem, kogo się boi, a na kim mu szczególnie zależy.

Podczas gry uczestnicy starają się rozwiązać główny problem (np. odszukać skarb) lub podjąć decyzję w ważnej dla całego państwa sprawie. Przy okazji – dzięki intrygom, rozmowom i negocjacjom – wykonują własne zadania (np. zdobywają rękę ukochanej lub gromadzą wymagany majątek).

Larp może być osadzony w dowolnych realiach czasowych, geograficznych i tematycznych. Nasz Larp „Zjazd Alchemików” będzie rozgrywał się w XVI wieku gdzie….

…Na polskim tronie od niedawna zasiada Zygmunt III Waza, dwudziestokilkuletni król, który w Rzeczpospolitej czuje się obco. Chociaż jego matką była królewna Katarzyna Jagiellonka, to poddani – a zwłaszcza dworzanie – nie mogą zapomnieć, że dorastał i wychowywał się w Szwecji, o powrocie do której skrycie marzy. Jest jednak jedna rzecz, która trzyma go w Rzeczpospolitej. Tą rzeczą jest alchemia, której jest gorliwym miłośnikiem i adeptem tajemnych praktyk. Stołeczny Kraków nie tylko przyciąga najwybitniejszych alchemików, ale i pozwala na szybki kontakt z cesarskim dworem w Wiedniu, gdzie cesarz Rudolf II również oddaje się alchemicznym praktykom. Chcąc zadowolić fanaberie młodego monarchy, najważniejsi magnaci oraz wpływowi dworzanie i dwórki zaprosili do Oświęcimia – blisko cesarskiej granicy – największe sławy europejskiej alchemii: Mistrza Twardowskiego, Olbrachta Łaskiego, Michała Sędziwoja, Jehudę Löw ben Becalela, Johna Dee, Edwarda Talbota czy Piotra Gorajskiego. Swoimi praktykami powinni przekonać króla do pozostania w kraju. Jednakże młody król nie wie, że są wśród nie tylko szalbierze i oszuści, ale także agenci obcych dworów i szpiedzy jego politycznych rywali. Zjazd Alchemików może więc okazać się niebezpiecznym dla losów całej Rzeczpospolitej…

Zgłoszenia (bezpłatny udział) przyjmuje sekretariat muzeum tel. 33/842 44 27. Oferta została wysłana również drogą pocztową do szkół. Zapraszamy do udziału.

J.Matejko 1867 Alchemik Sędziwój i Zygmunt III