Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności Muzeum Zamek w Oświęcimiu 

  1. Dostępność cyfrowa 

Muzeum Zamek w Oświęcimiu: 

telefon: +48 33 842 44 27 

e-mail: muzeum@muzeum-zamek.pl 

adres korespondencyjny: ul. Zamkowa 1, 32-600 Oświęcim 

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej www.muzeum-zamek.pl zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności  cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.  

Data publikacji strony internetowej  www.muzeum-zamek.pl (listopad 2017)

Data ostatniej istotnej aktualizacji  www.muzeum-zamek.pl (01.03.2020) 

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej  stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. 

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami 

możliwość wybrania stylu z podwyższonym kontrastem, 

możliwość zmiany rozmiaru tekstu na stronie, 

możliwość modyfikacji wielkości liter w treści artykułów poprzez klawisze ctrl+ i ctrl-. 

Wyłączenia z dostępności 

tłumaczenie na język migowy, 

możliwość odczytania tekstu przez lektora, 

multimedia udostępnione do 23.09.2020 r., w tym zdjęcia opublikowane w treści artykułów,  które nie posiadają opisów alternatywnych, 

treści od innych podmiotów niezbędne do realizacji bieżących zadań, których dostosowanie do  wymagań dostępności cyfrowej wymaga modyfikacji, do której podmiot publiczny  wykorzystujący treści nie jest uprawniony. 

  1. Dane kontaktowe i informacje zwrotne 

Muzeum Zamek w Oświęcimiu dokłada wszelkich starań, aby użytkownicy serwisu internetowego  www.muzeum-zamek.pl mieli pełny dostęp do jego treści, mogli te treści zrozumieć oraz aby  wygodna nawigacja umożliwiała logiczne i intuicyjne korzystanie z serwisu. Staramy się na bieżąco  usuwać stwierdzone bariery dostępności strony internetowej www.muzeum-zamek.pl

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową  jest Katarzyna Krajewska-Burbeło, e-mail: kasia.krajewska@muzeum-zamek.pl, telefon: 33  842 44 27 wew. 29 (dotyczy powiadomień o braku dostępności cyfrowej, wniosków o udostępnienie  informacji niedostępnej oraz żądań zapewnienia dostępności cyfrowej). 

Informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron  internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo zgłosić uwagi  dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu, zgłosić żądanie zapewnienia dostępności  cyfrowej strony lub jej elementu, wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej  alternatywnej formie (na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie 

zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.) na warunkach określonych w ustawie.  Żądanie musi zawierać dane kontaktowe osoby zgłaszającej, wskazanie strony lub elementu strony,  której dotyczy żądanie, wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy  udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba  żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu,  powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. 

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia  wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny  niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy  czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli  zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować  alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji  żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący  żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej,  aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu  wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.:  www.rpo.gov.pl 

  1. Dostępność architektoniczna 

Dostosowanie wzgórza, budynków i ekspozycji Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Obiekty będące pod opieką Muzeum Zamek w Oświęcimiu: 

Zamek i wieża przy ul. Zamkowa 1 

Ratusz, Rynek Główny 2 

spełniają minimalne wymagania zgodne z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności  osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej. 

W sytuacji zagrożenia proszę kierować się do pracownika Ochrony Zamkowej.

Wzgórze zamkowe 

Zamek oświęcimski i wieża znajdują się na wzgórzu, w Dzielnicy Stare Miasto, około 5 minut pieszo  od Rynku Głównego oraz ok. 30 min. pieszo od Dworca PKP. 

Do głównego wejścia Zamku prowadzi wybrukowane kostką granitową podejście od ul. Zamkowej –  dla osób poruszających się na wózku wskazana jest pomoc osoby towarzyszącej. Na wzgórze istnieje  droga dojazdowa z dopuszczonym ruchem samochodowym (za zezwoleniem). 

Zamek nie posiada własnego parkingu, w przypadku samochodów dla osób niepełnosprawnych  istnieje możliwość zaparkowania samochodu na wzgórzu przed wejściem do budynku (za  zezwoleniem). Parking miejski (płatny) znajduje się naprzeciwko budynku zamku (ul. Zamkowa) oraz  na Bulwarach nad Sołą (bezpłatny).

Oświęcimski zamek i wieża, ul. Zamkowa 1 

Budynek Zamku posiada 5 kondygnacji. Do wejścia do budynku prowadzi podjazd dla osób  poruszających się na wózku. W holu na parterze budynku znajduje się, między innymi pomieszczenie  ochrony, kasa, szatnia oraz wejście do wieży, sali wystaw czasowych. Wystawy stałe znajdują się na  parterze oraz I piętrze budynku. Na II piętrze mieści się sala konferencyjna.  

Na parterze oraz II piętrze znajdują się toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Budynek zamku jest wyposażony w windę, która zapewnia komunikację pomiędzy kondygnacjami (z  wyłączeniem poddasza). 

Ekspozycje w Zamku 

Wystawy: Archeologia, W Królewskim Mieście Oświęcimiu, sala wystaw czasowych (parter) – dostępne na całej długości trasy dla osób poruszających się na wózkach;  

Wystawa Wnętrza Mieszczańskie (I piętro) – dostępna na całej długości trasy dla osób  poruszających się na wózkach (dojazd windą na I piętro); 

Rekonstrukcja okopów z I wojny światowej (I piętro) – częściowo dostępna dla osób poruszający  się na wózkach, brak możliwości wjazdu do ziemianki; 

Wieża (parter) – niedostępna dla osób poruszających się na wózkach – zwiedzanie wieży wymaga  przejścia po schodach liczących 98 stopni. 

 

Ratusz, Rynek Główny 2 

Budynek Ratusza ma 4 kondygnacje. Prowadzą do niego dwa wejścia: od ul. Rynek Główny 2 –  niedostępne dla osób poruszających się na wózkach – wymaga pokonania 2 stopni oraz od ul.  Klasztornej (z tyłu budynku) z podjazdem dla wózków inwalidzkich. Wewnątrz budynku zniesione  bariery architektoniczne.  

W holu na parterze budynku znajduje się punkt informacyjny, kasa, szatnia oraz toaleta dostosowana  do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budynek jest wyposażony w platformę, która zapewnia  komunikację pomiędzy kondygnacjami. Korzystanie z niej przez zwiedzających możliwe jest  wyłącznie w obecności pracownika obsługi. 

Budynek nie posiada własnego parkingu. 

Zniżki dla osób niepełnosprawnych 

Osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami przysługują bilety ulgowe (po okazaniu stosownych  dokumentów). 

Dotyczy to obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz  państw członkowskich EFTA. 

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny,  22.09.2019 r.