16
Lutego
2020

Otwarcie wystawy – Koncert

Koncert w wykonaniu Cuarteto Re!Tango, rozpoczął szczególny  wieczór w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Akordeon i tango | tango i akordeon, to absolutnie perfekcyjne połączenie. Podczas koncertu usłyszeliśmy ulubione kompozycje miłośników tanga, znane i grane na całym świecie. Wybitni muzycy w składzie Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce, Paweł Zawada – fortepian, Sebastian Wyszyński – kontrabas, grając z wielką dojrzałością, wirtuozerią i pasją wprowadzili słuchaczy w klimat argentyńskich klubów gdzie króluje gorące tango, muzyka która wywołuje dreszcze!

W dalszej części wieczoru wystąpił Paweł A. Nowak, autor wystawy „Akordeon w Polsce i na świecie”, akordeonista i kolekcjoner, pomysłodawca utworzenia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie (jedyne takie Muzeum w Polsce, otwarte w 2010 r. jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej). Ponadto pedagog, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych.

Efektem Jego pasji kolekcjonerskiej jest zbiór akordeonów, tworzący się od 1999 roku, który obecnie liczy ponad 300 instrumentów. O swojej miłości do akordeonu, o różnorodności i niepowtarzalnym brzmieniu tego instrumentu autor opowiedział podczas kuratorskiego oprowadzania po ekspozycji.

Wystawę „Akordeon w Polsce i na świecie” można zwiedzać w Muzeum Zamek do 17 kwietnia br.

W skład kolekcji przedstawionej na wystawie wchodzą akordeony, harmonie, bajany, chromki, bandoneony, bandoniki, koncertiny, fisharmonie, heligonki. Na wystawie prezentowanych jest ponad 50 instrumentów pochodzących z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji. Można obejrzeć m.in.: akordeon Casali z nietypową klawiaturą w kształcie półksiężyca, Organopian – będący polskim wynalazkiem, a prawie już w Polsce niespotykany – łączący harmonię z fisharmonią, zbudowany w Chicago Hohner-Soprani – połączenie dwóch gigantów akordeonowych z Włoch i Niemiec, czy najstarsze akordeony, tzw. Flutyny. Eksponaty te są niewątpliwie dziełami sztuki, prezentującymi najlepsze rzemiosło: zdobienia wykonane są m.in. z drzewa różanego, masy perłowej czy drogocennych kamieni.