29
Lipca
2016

Rzeźby z przyszłości

W dniach od 29 lipca do 31 grudnia 2016 roku w Muzeum Zamek w Oświęcimiu prezentowane będą prace Agaty Agatowskiej pt. „Rzeźby z przyszłości”.

W wieży zamkowej będzie można podziwiać cztery dzieła Pani Agaty, wystawa przygotowana jest z okazji 20-lecia pracy twórczej artystki. Niepowtarzalne rzeźby zobaczymy jeszcze w kilku innych miejscach w przestrzeni naszego miasta m.in. w: Domku Ciszy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, Oświęcimskim Centrum Kultury, Centrum Żydowskim, Galerii Książki – Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz na Rynku Starego Miasta.

Połączenie tych miejsc i wypełnienie ich przestrzeni współczesnymi rzeźbami jest próbą dialogu z przeszłością i  innego niż historyczne spojrzenia na miasto dzisiaj – spojrzenia przez pryzmat sztuki i teraźniejszości, a nawet przyszłości.

Wernisaż odbędzie się 29 lipca 2016 roku o godzinie 18:00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, gdzie zostanie zaprezentowany projekt „Infinity – Shadow of the Hand / Nieskończoność – Cień ręki”.

Typowe dla artystki przedstawienia futurystycznych postaci przybierają różne formy. Bywają nawet rakietami kosmicznymi. Łączą w sobie elementy baśni i komiksu, popkultury i świata mody. Wchodzą w dialog z historią i przekonują do śmiałego spojrzenia w przyszłość. Powstają z nowoczesnych materiałów:  polerowanego aluminium, lakierowanego brązu oraz mastiku (rodzaj tworzywa sztucznego). Odważna kolorystyka i forma rzeźbiarskich realizacji Agaty Agatowskiej odzwierciedlają jej zainteresowania współczesnym światem, sztuką i kulturą popularną. Artystka od kilku lat realizuje tajemniczy i nieco surrealistyczny projekt „Infinity – Shadow of the Hand. Nieskończoność – Cień ręki”, serię rzeźb powstałych na podstawie cieni można zobaczyć w Domu Ciszy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Kulminacyjnym elementem wystawy RZEŹBY Z PRZYSZŁOŚCI jest praca eksponowana na Rynku Starego Miasta.

Wystawa jest  objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim w ramach obchodów Roku Tolerancji i Praw Człowieka w Oświęcimiu.

Agata Agatowska urodziła się w 1976 w Oświęcimiu. W latach 1996­ -2001 studiowała rzeźbę w pracowni prof. Alojzego Gryta na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 2004­-2012 kontynuowała edukację artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie w Niemczech. Studiowała scenografię w klasie prof. Karla Kneidla oraz rzeźbę w klasie prof. Thomasa Grünfelda. W 2012 roku otrzymała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie oraz obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Rzeźby Agaty Agatowskiej były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. W 2013 artystka otrzymała Wyróżnienie Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury, w 2008 została uhonorowana nagrodą Darmstädter Sezession, Darmstadt, Niemcy, w 2008 otrzymała Grand Prix Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5, BGSW Słupsk. Wielokrotnie wyróżniona Stypendium Miasta Oświęcim dla Twórców i Artystów.

http://agataagatowska.eu/

https://www.facebook.com/agata.agatowska

Agata Agatowska

(…) Agata Agatowska jest utalentowaną, młodą rzeźbiarką, której niezależne, figuratywne, naznaczone mroczną izolacją rzeźby były już wielokrotnie nagradzane. Jej prace posiadają wewnętrzną spójność, tworzą poruszający język form poprzez wewnętrzne zagęszczenie treści i formalną redukcję. Agata Agatowska poszukuje związków i zależności między rzeźbą i pantomimą, także w układzie przestrzeni. Z dużym zainteresowaniem obserwuję jej artystyczny rozwój i jestem przekonany, że dzięki jej niezwykle interesującej twórczości artystycznej oraz aktywnemu zainteresowaniu współczesnym widzeniem człowieka i świata dysponuje pełnymi kwalifikacjami do Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

(…) Prof. Anthony Cragg Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie

plakat